
Chotěboř hostí v říjnu druhý ročník Podzimní školy Josefa Kalvody
Na konci října se v Chotěboři na Havlíčkobrodsku uskuteční druhý ročník setkání zájemců o historii a politologii z České a Slovenské republiky, kteří se zúčastní Podzimní školy Josefa Kalvody.
Podobně jako projekt Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského se i podzimní škola skládá ze dvou částí. „První část je uzavřená a nabízíme ji zájemcům všech věkových kategorií, kteří si chtějí prohloubit své znalosti a dovednosti z historie a politologie ve spolupráci s odborníky a současně si také vyměnit zkušenosti. Setkání se se tak zaměřuje se na dějiny 19., 20. a 21. století, historické procesy, ale také na lokální historii. Účastníci mají možnost pracovat s historickými prameny pod vedení zkušených lektorů, věnují se debatám nad tématy, která pro ně připravujeme,“ popisuje projekt jeho autor Milan Pilař.
Podle jeho slov se nechali pořadatelé inspirovat dílem Josefa Kalvody, rodáka z Malče u Chotěboře, který se věnoval podstatnou část života historii a politologii střední Evropy, stal se poradcem americké federální vlády a podporovatel amerických prezidentů v jejich politice vůči střední a východní Evropě. V loňském roce udělil Ústav pro studium totalitních režimů Josefu Kalvodovi ocenění za jeho celoživotní úsilí o demokracii. „Musím říct, že jeho dílo patří k tomu nejdůležitějšímu, co by člověk pro znalost dějin střední Evropy měl číst. To byl také důvod, proč jsme se s kolegy rozhodli podzimní školu uspořádat, abychom Kalvodovo jméno dostávali do širšího povědomí,“ dodává Milan Pilař.
Druhou částí projektu jsou otevřené debaty, které se pro zájemce konají zdarma v Tančírně chotěbořského Panského domu od 26. do 28. října vždy od 18.00.
