Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Českoslovenští uprchlíci do knihoven Vysočiny

/
/
/
798 ZobrazeníSovětská vojska v Československu, Čechoslováci v zahraničí. V knihovnách na Vysočině je nyní k vidění unikátní kolekce reportáží německých, rakouských a švýcarských televizí zachycujících československé občany, kteří po srpnových událostech roku 1968 odešli do emigrace.

V rámci mezinárodního projektu AVA Library, který propojuje filmové festivaly s knihovnami, mohou registrovaní čtenáři Městské knihovny Jihlava, Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě a Městské knihovny v Třebíči zhlédnout šestnáct filmů, které přináší netradiční pohled na československé uprchlíky. „Jde o záběry ze zahraničních archivů, které u nás dosud nikdy nebyly k vidění. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je v říjnu uvedl v rámci programové sekce Cizinec hledá byt,“ přibližuje snímky ředitel Centra dokumentárního filmu Šimon Bauer.

Záběry západoněmeckých či švýcarských televizí zachycují pohled tamějších médií, potažmo veřejnosti, na situaci československých uprchlíků – ať už „obyčejných“ lidí či slavných osobností jako byl Karel Kryl, Yvonne Přenosilová nebo básník Ivan Diviš.

Kromě výše zmíněných reportáží je v rámci projektu volně ke zhlédnutí také přes dvacet významných českých dokumentárních filmů: snímky režisérky Olgy Sommerové (Věra 68, Magický hlas rebelky), Heleny Třeštíkové (Zkáza krásou), Drahomíry Vihanové (Denně předstupuji před tvou tvář), Věry Chytilové (Pátrání po Ester), Pavla Kouteckého (Občan Havel, Hledači pevného bodu), Miroslava Janka (Olga, Normální autistický film) či Víta Klusáka a Filipa Remundy (Český sen). V každé knihovně se nachází po jedné videostanici se sluchátky, na které mohou návštěvníci sledovat filmy, a to kdykoli v rámci otevírací doby knihovny. 

Do projektu AVA se zapojily filmové festivaly a knihovny v Německu, Finsku, Belgii, Irsku i Itálii. Projekt podpořil grant z programu Kreativní Evropa MEDIA a potrvá do června 2019.

  • Facebook
  • Twitter