Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Blíží se Kapří den! Letošní akce už v režii Brány Jihlavy

/
/
/
553 ZobrazeníBrána Jihlavy v současné době pečlivě chystá všechny velké akce, které dosud pořádalo město, jako jsou Velikonoce, zaplétání máje, závod dřevorubců Eurojack, projekce filmů na Letním kině Heulos, průvod Svatého Martina nebo adventní trhy. Zároveň připravuje i několik novinek a jednou z nich bude i Kapří den, který se uskuteční 1. a 2. dubna.

První velkou akcí v režii Brány Jihlavy bude Kapří den, který 2. dubna odstartuje celou letošní kulturní sezonu. „Bude to připomínka slavného přepadení města z roku 1402, které Jihlavané díky ostražitosti mnichů z minoritského kláštera odrazili. Téměř sto let pak tuto událost slavili pod názvem Kapří den, protože představitelé církví byli každý rok odměňováni jedním grošem a k tomu kaprem,“ uvedla produkční Brány Jihlavy Lenka Kremláčková.

Oslava zapomenuté tradice se bude konat v okolí Brány Matky Boží. Celý den budou v Parku Gustava Mahlera a kolem něj soutěžit malí i velcí návštěvníci v interaktivních hrách inspirovaných touto historickou událostí. Těšit se můžete na zlézání hradeb, střelbu z praků, rytířské klání s dřevci nebo lovení kaprů, vše ve stylu Her bez hranic.

V okolí se uskuteční také tradiční řemeslný jarmark a tvůrčí dílny, na parkánu Brány Matky Boží vznikne odpočinková scéna pro rodiny s menšími dětmi. Den vyvrcholí na míru vytvořeným videomappingem, který barvitě ukáže, jak se celé přepadení odehrálo. „Hlavní atrakcí ale určitě bude turnaj, do kterého se může zapojit kdokoliv, a to buď jako dobyvatel nebo jako obránce Jihlavy. Srdečně zveme všechny, kteří by se chtěli aktivně zapojit, zasoutěžit si a vyhrát drobné ceny,“ dodává Lenka Kremláčková.

Velikonoce se letos uskuteční ve Smetanových sadech, a to na Zelený čtvrtek 14. dubna. „Park se tematicky k Velikonocům hodí víc než náměstí. Zároveň je to jedna z posledních možností, jak využít tento krásný prostor pro kulturní akci před plánovanou rekonstrukcí zimního stadionu,“ doplnila uvedla produkční Brány Jihlavy.

Drobné změny čekají také průvod svatého Martina. Například bude prodloužena trasa průvodu a rozšířen program, který bude situován na další vhodná místa kolem centra. A jak to bude s Jihlavou k Vánocům? „Programem a celkovým vzhledem se chceme přiblížit atmosféře z roku 2019, kdy byl ledový adventní věnec na náměstí poprvé. Určité kouzlo budou mít jistě i nové stromy, které se nyní sází na Masarykově náměstí,“ vysvětluje Lenka Kremláčková.

Druhou novinkou pak bude Loděnice Fest, který by se měl odehrát 24. a 25. června na Českém mlýně. Půjde o první ročník hudebního festivalu, kde zahrají hlavně současné mladé kapely. Návštěvníci si budou moci zajezdit na pumptracku a ve skateparku, půjčit si loď a projet se po řece, nebo jen tak odpočívat s drinkem na lehátku, zatímco si děti pohrají na dětském hřišti. „Pohodový letní festival u řeky je náš velký sen a doufáme, že se splní a stane se tradicí,“ sdělila uvedla produkční Brány Jihlavy.

Léto s gustem proměnilo během dvou předchozích letních prázdnin Masarykovo náměstí v hernu, přednáškový sál a divadelní i hudební pódium. A Brána Jihlavy má v plánu náměstí během letošního léta zabydlet ještě víc, a to ve spolupráci s ostatními místními pořadateli. „Chceme propagovat celou letní kulturní nabídku města, která je už dnes široká a naše akce by tuto nabídku měly pouze doplňovat. Prakticky se tak bude celé léto ve městě od čtvrtka do neděle vždycky něco dít. Všichni jste zváni,“ dokončil Jakub Deml.

„Doporučujeme letošní akce, a to nejen ty pořádané Bránou Jihlavy, bedlivě sledovat, protože se i pro příští rok připravuje ocenění Kulturní počin, na který budete moci z kulturních akcí nominovat jednu stálici a jeden objev, a tím je podpořit pro pořadatelství v dalších letech,“ uvedla radní pro kulturu Silvie Čermáková.

Brána Jihlavy je na světě již rok. Loni bylo jejím hlavním úkolem postavit základy, na kterých může organizace začít kvalitně růst. Letos již přebírá akce, o jejichž pořadatelství se dříve staralo město. Také už naplno rozjela svoji roli destinační agentury, připravuje atraktivní novinky a spojuje síly s regionálními partnery s cílem přilákat do Jihlavy co nejvíce návštěvníků.

Jedním z nejdůležitějších úkolů Brány Jihlavy je být destinační agenturou a představit každému turistovi Jihlavu jako příjemné a atraktivní město. K tomu má dopomoci značka DoJihlavy, která bude propojovat vše – od tiskovin přes online prostředí.

„Propagaci zaměříme na propojení tradičních turistických cílů, ale i na objevování míst skrytých a méně známých. Novinkou bude systém komentovaných vycházek, který připravujeme ve spolupráci s partnery ve městě,“ přiblížil ředitel Brány Jihlavy Jakub Deml.

Brána už nyní úzce spolupracuje s krajskou destinační společností Vysočina Tourism a společně připravují založení oblastní destinační společnosti. „Destinační management a propagace turistického potenciálu širšího území umožní rozšířit nabídku nejen pro turisty a návštěvníky, ale je jasným přínosem i pro rezidenty. Zvýšení návštěvnosti vede k rozvoji a zkvalitnění služeb, a hlavně k navázání a prohloubení spolupráce všech místních aktivních aktérů.“

V letošním roce Brána začíná také s ostrým provozem památek převzatých od města. Jsou to Dům Gustava Mahlera, jihlavské podzemí a Brána Matky Boží. „Naším cílem je zvýšení návštěvnosti ve všech svěřených provozech, proto jsme připravili řadu novinek. Zavádíme zvýhodněné rodinné vstupné a sloučené vstupné, které k zakoupené prohlídce jihlavského podzemí nabídne výrazně výhodnější vstup do Domu Gustava Mahlera a na Bránu Matky Boží,“ uzavřela Lenka Kremláčková.

V objektu Brány Matky Boží například připravujeme stálou výstavu o havířské historii města, která vhodně doplní historické prostředí, památky a zároveň přiblíží počátky jihlavského havířského průvodu, který je jistě jednou z nejvýznamnějších akcí města. Dům Gustava Mahlera bude pokračovat v edukačních programech pro školy, návštěvníkům však budou nabídnuty také pravidelné komentované prohlídky zdejší stálé expozice o životě skladatele Gustava Mahlera.

  • Facebook
  • Twitter