Bezpečnost na olympiádě střežil také pes Gorro s policejním psovodem z Vysočiny
Osmiletý německý ovčák Gorro, speciálně vycvičený na vyhledávání výbušnin, a jeho psovod Patrik Blazejczyk téměř měsíc dočasně pobývali ve francouzském Lyonu, kde zajišťovali společně s dalšími kolegy z jiných zemí bezpečnost sportovců a návštěvníků olympijských her.
„Do Francie jsem odjel z České republiky společně se svými třemi kolegy, policejními psovody. Jeli jsme dvěma služebními dodávkovými vozidly, která jsou speciálně upravena a přizpůsobena pro převoz a ustájení služebních psů. Našim cílovým místem bylo město Lyon a jeden z tamních hotelů, kde jsme po celou dobu naší zahraniční mise bydleli,“ popisuje Patrik Blazejczyk, vedoucí oddělení služební kynologie krajského ředitelství na Vysočině.
Po ubytování na ně čekalo setkání s francouzskými kolegy, kteří jim předali všechny důležité informace, které se týkaly míst, kde budou probíhat pyrotechnické prohlídky různých prostor. Šlo o bezpečnostní prohlídky zaměřené na detekci výbušnin. Během pobytu se policejní psovod se svým psem zaměřoval na prohlídky olympijských stadionů, autobusů, dodávkových vozidel a prostor hotelů, zejména hotelových pokojů a dalších hotelových prostor. Kontroly byly cílené na případné odhalení a eliminaci možných hrozeb spojených s výbušninami.
„Po dokončení každé prohlídky jsme objekty předali do správy místní bezpečnostní agentury. Prohlídka stadionu trvala třeba i čtyři hodiny. Když si vezmete, jaké bylo venku šílené vedro, tak to nebylo snadné. Jednou z největších výzev, které jsme museli čelit, byly právě extrémní teplotní podmínky. Vysoké venkovní teploty a následný přechod do klimatizovaných prostor představovaly značnou zátěž pro naše služební psy,“ dodává policista s tím, že vedru, kterého ve Francii v době celé olympiády panovalo, museli také přizpůsobit venčení psů a vyjíždět s vozidlem z centra města na okraj, kde se dal nalézt v parku nebo na kraji lesa stín a snesitelné podmínky pro pejska.
„Do Francie si všichni čtyři psovodi z České republiky vezli svoje vlastní krmivo pro služební psy, protože na něj jsou psi navyklí. Pokud by jim najednou začali dávat jiné krmné dávky a jiné granule, mohlo by to způsobit zažívací a zdravotní potíže. Policejní kynologové potřebovali mít pro službu pejsky pořád ve skvělé kondici. V hotelu měl každý psovod k dispozici klimatizovaný pokoj, ve kterém s ním byl ubytovaný i jeho služební pes,“ doplňuje Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.
„Na pokoji jsme mohli mít speciální přepravní box pro psa pro případ, kdyby hrozilo, že by pes mohl pokoj a jeho vybavení nějak znečistit nebo poškodit. S tím já jsem problém neměl, protože Gorro je osmiletý a velmi zkušený pes a já nejlépe znám jeho návyky, takže nebyl vůbec žádný problém. Můj pes v pokoji v klidu ležel vedle mé postele a spal tak vlastně vedle mě. Tady jsem musel ocenit právě tu klimatizaci, kterou jsem vždy nastavoval teplotně rozumně tak, aby to bylo příjemné a snesitelné v prvé řadě pro psa,“ uvedl Patrik Blazejczyk.
Ve Francii měli policejní kynologové k dispozici pro případ potřeby také kontakty na francouzskou veterinární službu, ale naštěstí její služby nepotřebovali. Patrik a jeho služební pes Gorro už jsou zpátky doma, kde na ně čeká běžný výkon služby. „Z hlediska pracovního vytížení to byl velmi náročný měsíc, navíc v úplně neznámém prostředí. V každém případě to ale pro mě byla obrovská zkušenost. Když jsem odjížděl, tak jsem měl obavy, abychom s mým služebním psem zvládli všechny požadavky pyrotechniků, kteří byli z různých zemí. Ale musím říci, že máme naše psy velice kvalitně vycvičené a připravené, a proto jsme všechno zvládli,“ uzavírá Patrik Blazejczyk.