Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Barokní most v Náměšti nad Oslavou se dočkal rekonstrukce

/
/
/
1651 ZobrazeníChlouba Náměště nad Oslavou a jedna z největších historických památek nejenom na Moravě, to je barokní most přes řeku Oslavu. Původně silniční most z 18. století je dlouhou dobu ve špatném stavu. V polovině srpna odstartovala plánovaná rekonstrukce.

Symbol města přezdívaný také jako malý Karlův most prošel velkými opravami už na konci 80. let minulého století. Tehdy byl zvolen špatný postup a vyztužovací železobetonová deska naopak zapříčinila významné statické poruchy mostu, které způsobily popraskání zdí. „Ta železobetonová deska to je monolit, který je přes most přetažen a vlivem počasí a změn teplot se o několik milimetrů pohne. To je věc, která na mostě nemá co dělat. Stejná chyba byla použita v Praze u Karlova mostu,“ vyjádřil se k dřívější rekonstrukci starosta města Vladimír Měrka.
Několik let trvaly průzkumy problému statiky mostu. Bylo zpracováno několik posudků z památkového hlediska, o které se postaraly například VUT v Brně nebo společnost z Prahy. „Most není ohrožený, on nespadne. Není ohrožený, že by sochy spadly, je pouze esteticky špatný,“ dodal Vladimír Měrka. Samotný projekt rekonstrukce mostu zabral mnohem menší časový úsek, zhruba dva roky, kdy byl projednáván s mnoha institucemi. „Oprava potom spočívá tedy v tom, že železobetonová deska tam zůstane, ale bude odříznuta a zeď bude postavena samotná na tělese mostu, nebude na železobetonové desce. Ta pokud se pohne pod dlažbou, tak to nevadí, pohne se sama, nebude se hýbat s těmi zídkami,“ zmínil cíl oprav starosta města.

Most v Náměšti nad Oslavou v rekonstrukci

Největší otazník zatím visí nad rekonstrukcí soch. V tuhle chvíli se posuzují sochy rentgenem, důležitější však bude, až se odvezou z mostu. „Tam se teprve rozhodne to, kolik soch se bude moct vrátit zpátky bez restaurování, kolik se jich bude muset zrestaurovat a kolik jich budeme muset nahradit novými,“ dodal ohledně rekonstrukce soch Vladimír Měrka.
Celá rekonstrukce kamenného mostu bude rozdělena do dvou etap. První etapa skončí v prosinci letošního roku. Druhá bude zahájena v dubnu příštího roku a dokončena by měla být 15. prosince 2021. Stavba bude provedena po polovinách, takže na druhé půlce mostu bude zachován průchod. Celková předpokládaná cena se pohybuje kolem deseti milionů korun, s restaurováním soch se cena může zvýšit až na 13 milionů korun. Z toho dostalo město dotaci od skupiny ČEZ v hodnotě jeden milion korun a Ministerstvo kultury České republiky by za dva roky mělo poskytnout kolem čtyři milionů korun, letos dostala Náměšť 1,5 milion korun. Zbytek zaplatí město jako majitel památky, což by podle slov starosty měli zvládnout.

Po obnovené památce, která patří do Kulturní promenády města, se budou moct lidé projít už o Vánocích 2021. „Ten most je nejenom ozdoba, ale doplňuje charakter toho našeho malého městečka, který tady díky bohu zůstal nezměněn. Uděláme všechno proto, aby to bylo opraveno,“ uvedl na závěr Vladimír Měrka.

  • Facebook
  • Twitter