Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Archeolog: Nejspíš zkoumáme masové hroby z bitvy Jana Žižky

/
/
/
819 ZobrazeníArcheologové se v letních měsících za měřili v Havlíčkově Brodě na zkoumání okolí kostela Nanebevzetí Panny Marie. Výzkum v bezprostřední blízkosti havlíčkobrodského kostela vede archeolog Jan Vizner.

Můžou být pod pozemky domů, pod náměstím a budovami další naleziště?
Stoprocentně jsou. Většina domů v historickém jádru stojí na středověkých základech. Na některých je stále pod renesanční, barokní nebo klasicistní fasádou patrné původní zdivo. Domy tam ale samozřejmě stojí, lidé používají své sklepy, a proto tam archeologické výzkumy probíhat nemohou, pokud tam nedochází k nějakým dramatickým úpravám, které by zasahovaly pod terén.

Co se týče vykopávek, našli jste něco kromě opevnění?
Kromě fragmentů středověkého opevnění jsou tam různé dlážděné cesty a komunikace. Nejstarší dlážděná úroveň pravděpodobně souvisí s propojením mezi farním kostelem a farou, tuto cestu datujeme jako nejstarší do 14. století. Máme tu i další dlážděné cesty ze 14. až 18. století, zachytili jsme také velice kvalitně dlážděné žlaby pro odvodnění okolí kostela.

Fotoreportáž: Adéla Vašíčková, absolventka Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2022

Objevili jste něco neočekávaného?
Pracujeme dole za kostelem ve čtvercové síti pod vrstvou s lidskými ostatky, což je na hřbitově zcela logické, tam ale také vystupují ne zcela jasné stavební konstrukce staveb, o jejichž existenci jsme neměli tušení. Zatím ale nechci dělat žádné závěry. Budeme to konfrontovat se starším mapováním, se stabilními katastrálními otisky a s vojenským mapováním. Mohlo se jednat o boční kaple.

Čekal jste, že tady na tomto místě bude masový hrob?
Pohybujeme se na hřbitově, který zrušili na konci 18. století. V různých vrstvách je tu velké množství lidských ostatků. Díky nalezené keramice z poloviny 15. století by se mohlo jednat o hromadné pohřby a hroby související s dobytím Havlíčkova Brodu v roce 1422, kdy se odehrála bitva Jana Žižky.

Autorka je absolventkou Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2022

  • Facebook
  • Twitter