Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Se Štěpánem Javůrkem o Sudetech, ale i jeho knihách v Chotěboři

/
/
/
151 ZobrazeníV pondělí 30. ledna se od 16.00 uskuteční v Knihovně Ignáta Hermanna v Chotěboři beseda se mladým českým spisovatelem Štěpánem Javůrkem, který se ve svých prózách zaměřuje na tématiku života lidí v Sudetech.

Rodák z Ústí nad Labem, kde prožil rané dětství, později spojil svůj život se severočeským Chomutovem, kde navštěvoval základní školu a gymnázium, věnoval se sportu, měl své kamarády a první lásky.
V kraji Sudet žije a pracuje dodnes, v roce 2013 se podle svých slov „konečně usadil v Chodově, nedaleko Karlových Varů a v roce 2018 se oženil. Zde žiji, pracuji a tvořím dodnes. Blízko mých milovaných Krušných hor, obklopen přáteli a těmi nejbližšími,“ vysvětluje svou cestu tématu, jež provází všechny jeho knihy.

Prvotinou je román Nebe nad Perninkem z roku 2021, v němž hlavní hrdina, lékař bojuje se svými démony, aby nakonec právě v Sudetech, v Perninku, malém městečku v Krušných horách, našel své místo a pracuje jako praktický lékař.

V dalších knihách se vrací Štěpán Javůrek do nedávné minulosti, která dodnes vyvolává u mnoha obyvatel Česka emoce. V Chaloupkách z roku 2020, jimiž vstoupil autor do širšího povědomí čtenářů, přibližuje příběh sudetské Němky, která po desetiletích přijíždí na místo zaniklé obce Chaloupky a před jejíma očima se rozehrává příběh láska i nenávisti, přátelství i násilí mezi lidmi obou etnik žijících v Sudetech.

Sudetský dům z roku 2022, jehož druhý díl by měl přijít na knižní pulty v květnu letošního roku, přibližuje fiktivní příběh české rodiny, jakých se po květnu 1945 mohly odehrát tisíce. Ta odchází z vynuceného pražského prostředí, kam se dostala ze Šumavy po Mnichovu 1938, osídlovat Sudety. Samozvaný správce obce Skláře (Glasendorf) jí přidělí dům, ve které stále žijí původní obyvatelé. Čtenář tak prožívá nejen příběh obou rodin, zpočátku velmi napjatý, ale také události, které byly typické pro mnoho sudetských vesnic a městeček v měsících po druhé světové válce.

Štěpán Javůrek se o život v Sudetech zajímá neustále a jeho postřehy mohou sledovat také uživatelé Facebooku ve skupině Sudety v proměnách času.

Foto: Knihovna Ignáta Herrmanna v Chotěboři


Knihovna Ignáta Herrmanna Krále Jana 258, Chotěboř
70Kč

  • Facebook
  • Twitter