Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Mladí Jihlaváci ukážou, že jim není Jihlava mi fu©k!

/
/
/
444 ZobrazeníOblastní galerie Vysočiny v Jihlavě pořádá v pátek 22. dubna v 17.00 v ulici Matky Boží v Jihlavě společnou vernisáž projektu Jihlava mi není fu©k! Jde o kampaň dvouletého projektu Město jako prostor pro kreativní učení, který podporuje mladé lidi v tom, aby za své činy a názory přebírali odpovědnost a dokázali dohlédnout důsledky svého jednání nebo naopak pasivity.

Od září 2021 začalo sedm žákovských týmu intenzivně zkoumat palčivá témata Jihlavy. S výstupy z těchto programů najdou návštěvníci na výstavě od 22. dubna do 6. května a na žákovské Pecha Kucha Night 13. května od 18.00 v DIOD v Jihlavě.

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se do projektu zapojila programem Spolu u stolu pod vedením galerijní edukátorky Pavlíny Pitrové.

Hlavní aktivitou dvouletého projektu Město jako prostor pro kreativní učení je sedm dlouhodobých vzdělávacích programů, které odstartovaly v září 2021 ve spolupráci s učiteli a místními kulturními organizacemi.
„Děti, které za pár let vyrostou, budou potřebovat vyhodnocovat množství informací, aby se dokázaly rozhodovat a orientovat ve složitém světě. Připravíme je na to? Bereme my dospělí názor mladých lidí vážně? Přizýváme je dostatečně k otázkám o budoucnosti města? Vždyť právě naše děti tady budou jednou žít. Musíme s dětmi otevírat i ta témata, na která neznáme jednoznačná řešení,“ říká iniciátorka projektu Zuzana Demlová.


Aktivní Jihlaváci
V září loňského roku na kampani Jihlava mi není fu©k! spolupracovaly dva žákovské týmy ze ZŠ Otokara Březiny a ZŠ SCIO Jihlava. Během intenzivních workshopů, které probíhaly částečně fyzicky a následně online, žáci vytvořili rozhovory s aktivními Jihlaváky. Tyto dílny zaměřené na film, animaci a divadlo zaštítilo Centrum dokumentárního filmu, spolek KVAS a pedagožka dramatické výchovy Michaela Mikulová Matějová.

Na webu projektu je zveřejněno ve formě videí a podcastů deset medailonků těchto osobností z Jihlavy:
• Matěj Kolář, performer, multimediální umělec, sociální aktivista a hudebník,
• Vilém Wodák, jihlavský patriot, zakladatel Spolku pro starou Jihlavu,
• Nikol Pangrácová, která se angažuje jako dobrovolník,
• Barboru Schrekovou žáci mezi aktivní občany vybrali, protože aktivizuje mladé lidi,
• Tereza Lízalová založila jihlavskou sekci Fridays for Future,
• Divadlo VOKO chce lidi bavit a vzdělávat, protože se obávají, že politika lidi znechutila,
• Matěj Ferda pořádá akce v rámci Food Not Bombs,
• Petrovi Vybíralovi není fuk, jestli je v Jihlavě dost míst, kde se mohou lidé potkat na kulturních akcích,
• Luboš Patkaň je dárcem kostní dřeně a asistent prevence kriminality,
• Ivan Sova jednatel sdružení Stará plovárna se snaží o revitalizaci plovárny

Spolu u stolu

SUS je zkratka pro dlouhodobý edukační program, do kterého se Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě zapojila v rámci projektu Jihlava mi není fu©k!
„Od září loňského roku se pravidelně každé úterý setkáváme s dětmi, které rádi tvoří, poznávají galerijní prostředí a zajímá je téma aktivního občanství. To se snažíme podpořit v celku jednoduchou, ale velice inspirativní otázkou: V čem jsme stejní?
SUS totiž sdružuje jihlavské děti, které ovlivňuje různé kulturní prostředí. Děti, které mají kořeny v Hanoi, Moskvě, Praze nebo Třebíči se snaží pomocí tvoření i her zjistit, co vše mají společné.
Postupně otevíráme okruhy s tématem školy a volného času, které děti ovlivňují, a zjišťujeme,
že společného mají opravdu mnoho. I když je každý jiný, v mnohém jsou stejní. Mají rádi prázdniny, výtvarku a tělocvik, modrou a bílou barvu, zmrzlinu, pizzu a rýži. Baví je chodit na výlety, poznávat nová místa ve svém okolí. Nebaví ráno vstávat do školy, dělat zbytečné úkoly, stát frontu na oběd v jídelně. Vadí jim hádky a těší je, když se mohou smát.
Na jednom z prvních setkání jsme také zjišťovali, co by děti v rámci na našich setkání chtěly zažít.
A i to se postupně snažíme naplňovat. Zajímala je například ochutnávka vánočního pokrmu, a tak jsme tvořili a pekli z perníkového těsta. Chtěly se podívat na věž kostela svatého Jakuba, a tak jsme na ní vystoupali. Lákalo je poznat skutečného umělce, a tak jsme navštívili výstavu Jakuba Tomáše, který nakonec děti pozval do svého ateliéru. Toužily vyrazit na společný výlet do Prahy, a i to se nám nakonec podařilo.
Během následujících setkání se musíme připravit na slavnostní ukončení celého projektu Jihlava mi není fu©k! Věříme, že se nám vydaří jak společná vernisáž, která se uskuteční v pátek 22. dubna, tak i PechaKucha, na které děti vystoupí se svým příspěvkem v pátek 13. května,“ popisuje galerijní edukátorka Pavlína Pitrová.

Více informací na galerijním webu.

  • Facebook
  • Twitter