Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Hříchy a hříčky naší doby v brodské galerii

/
/
/
847 ZobrazeníGalerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila na polovinu týdne komentovanou prohlídku výstavy Hříchy a hříčky naší doby – výtvarný humor Pavla Matušky, zájemce provedla expozicí její kurátorka Daniela Růžičková.

Pavel Matuška obohacuje naši výtvarnou humoristickou scénu už od počátku 80. let 20. století, kdy začal pracovat tzv. na volné noze.
„Charakteristickými rysy vtipu jsou humorná a úderná pointa, dvojsmysl, paradox a absurdita, tak popisuje tento pojem věda. Malby Pavla Matušky, které primárně naše výstava představuje, jsou realizovány přesně podle této vědecké poučky. Jsou to obrazy plné skrytých významů, slovních hříček a vtipných analogií na české i světové „dějinné“ události, které čekají na reakce diváka. Jeho malířské vyjádření vtipu vychází z ryze českého kontextu. Rád využívá nejrůznějších přesmyček a slovních hříček, na něž je čeština neobyčejně bohatá, jiné jeho obrazy předpokládají alespoň marginální znalost základních historických, literárních či zeměpisných reálií. Jak název napovídá, autor opravdu velmi rychle a trefně reaguje na aktuální dění současného světa, ať už se jedná o ekologickou či politickou krizi, společenskou reakci na hnutí #Me Too nebo naposledy o světovou pandemii. Jeho vtip je nakažlivý, nekonečný, nikdy však vulgární. Vždy svérázně staví humor do pozice sebereflexe, ať už vlastní či národní, řídě se přitom základní poučkou hlásající, že humor je spásou světa,“ popsala Daniela Růžičková, kurátorka výstavy.
Zájemci si expozici mohou prohlédnout do 27. června.

  • Facebook
  • Twitter