Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Legendární dolnoplošník v Brodě

/
/
/
606 ZobrazeníVe středu 21. dubna dopoledne zavítal do Havlíčkova Brodu letoun Lockheed L–10 Electra, který se vydal po trase z Prahy na Točnou, Vlašim, Lhotice, Humpolec, Svatý Kříž a Havlíčkův Brod. Součástí letu byl přelet místa posledního odpočinku pilota RAF Josefa Dygrýna v Lhoticích a přelet nad Svatým Křížem, kde se nachází rodný dům pilota RAF Karla Kuttelwaschera.

Jedná se o dvoumotorový dopravní dolnoplošník z poloviny třicátých let 20. století. V Československu se objevily ještě před druhou světovou válkou dvě Electry a létaly jako služební pro zlínskou firmu Baťa pod imatrikulací OK-CTA a OK-CTB.
Do současné doby se ve světě dochovalo necelých dvacet letadel, necelých deset v letovém stavu. Lockheed Electra 10 A, sériové číslo 1091, které pod registrací OK-CTB využíval Jan Antonín Baťa, vlastní Letecké muzeum Točná, je v rekonstrukci.


  • Facebook
  • Twitter