Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Zemřel jihlavský historik Zdeněk Jaroš

/
/
/
844 ZobrazeníVe věku nedožitých 80 let zemřel na druhý svátek vánoční známý regionální historik Muzea Vysočiny v Jihlavě Zdeněk Jaroš. Absolvent Pedagogické a Filozofické fakulty UJEP (dnešní MU v Brně). Po dobu dvaceti let byl členem zastupitelstva, z toho osm let radní města. Vydal řadu publikací s tématikou Jihlavy. Obdržel Cenu Rady města Jihlavy i Cenu města Jihlavy.

Předlistopadový režim mu původně znemožňoval VŠ studium, pracoval v dolech a slévárnách. Studium nastoupil dálkově až v roce 1968. Od konce sedmdesátých let minulého století pracoval v jihlavském muzeu.
V roce 1994 úspěšně kandidoval do Zastupitelstva města Jihlavy. V něm působil až do roku 2014.
Cenu Rady města Jihlavy obdržel v roce 2001 při příležitosti 60. narozenin, za významnou práci historika v Muzeu Vysočiny a za popularizaci historie města Jihlavy.
Cenu města Jihlavy získal v roce 2011 za celoživotní dílo a práci v oblasti historického bádání o městě Jihlava a jeho zpřístupňování v odborných kruzích i pro širokou veřejnost.

Zdeněk Jaroš

O práci Zdeňka Jaroše se zajímali také studenti v rámci bádání v projektu Příběhy našich sousedů.

Poslední rozloučení se Zdeňkem Jarošem proběhne 4. ledna 2021 ve 12.00 v kapli na Ústředním hřbitově. Vzhledem k současné situaci se může rozloučení uvnitř zúčastnit pouze 15 osob, ale pokud by se s ním chtěl někdo z jeho známých, přátel a kamarádů rozloučit, je to možné před kaplí, kam bude obřad pomocí reproduktoru přenášen.

  • Facebook
  • Twitter