Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ze studentek moderátorkami. Letní žurnalistická škola nabízí možnosti seberealizace po celý rok

/
/
/
395 ZobrazeníLetní žurnalistická škola jako brána do světa médií. Tak se jmenuje čtvrteční beseda na tradiční srpnové akci. Její absolventi mohou nabrat praktické zkušenosti nejen během týdne školy, ale i na dalších akcích, na kterých se podílí zakladatel letní školy Milan Pilař. Jednou z nich je Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.

Tři absolventky Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského si přijely v půlce října vyzkoušet, jak vypadá práce v tiskovém středisku na 32. ročníku Podzimního knižního veletrhu. Kromě psaní článků a práce hlasatele si letos nově mohly vyzkoušet i moderování besed a autorských čtení spisovatelů a spisovatelek a setkání s jejich novými knihami.
Prodej literárních děl zahájili vystavovatelé po páteční desáté hodině. Spolu s tím odstartoval dvoudenní doprovodný program. Jako první ze studentek žurnalistické školy uváděla Gabriela Tomečková v salonku číslo 1 setkání s Danilem Pagáčem, vydavatelem knihy Pasáž od Karla Pecky a jejím ilustrátorem Jiřím Slívou.
„Co pro vás znamená Karel Pecka?“ zahájila s úsměvem úvodní otázkou debatu Gabriela. Slova se na úvod ujal Daniel Pagáč z nakladatelství Nemohujinak.cz. „Byl znám jako autor realistické prózy, zejména té vězeňské. Co není moc známe je jeho surrealistická tvorba kafkovská povídka Čtvrtý vítač a kafkovská novela Pasáž.“
Moderátorka také přečetla celkem tři úryvky z díla. V následné diskuzi ji doplnili svými dotazy návštěvníci do takové míry, že je až po uplynutí stanovené doby musela ze salonku vyhánět ředitelka Podzimního knižního veletrhu Markéta Hejkalová. „V půlce jsem si říkala, že mi dojdou otázky. Dopadlo to ale velmi dobře a dala bych si osm z deseti,“ hodnotila svůj výkon Gabriela.
O malou chvíli po Gabriele začalo setkání s dalším literátem i ve druhém salonku. Zde zpovídala Emma Pohořelá italsko-českého básníka Filadelfa Giuliana. Emma Letní žurnalistickou školu nikdy neabsolvovala, letos jí účast překazila nemoc. Vyzkoušet si, jestli je žurnalistika správný směr, kudy by se v budoucnu měl vydat, přijela právě na knižní veletrh. „Byla jsem nervózní a potřebovala bych zapracovat na svém vyjadřování. Bylo náročné takhle mluvit před lidmi.“ Na debatě se sicilským rodákem, který se učí česky teprve pět let, našla moderátorka i pozitiva. „Paní byly úžasné, pokládaly nestále otázky, pomohly mi.“
Jako poslední v pátek usedla do moderátorského křesla Marie Sabolová. „Jakákoliv dějinná událost se dá podat zajímavě, pokud ji podáte jako příběh. Národ, který nezná svou historii je odsouzen k tomu ji opakovat, říká Markéta Lukášková. Novinářka, podcasterka a spisovatelka, autorka sedmi knih, žena, která ráda vypráví příběhy, dobré odpoledne,“ uvedla svého hosta. Na schodem Krajské knihovny Kraje Vysočina se po rozhovoru vedeném moderátorkou strhla vášnivá diskuze o historii.
„Se vzhledem jsem spokojená, s obsahem taky. Zatím nebudu kritická,“ zmiňovala na začátku autorka knihy Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková. „Moje první zkušenost s hostem, kterého jsem fanynka. Očekávala jsem lepší výkon, ale byla jsem hodně nervózní. Připravila bych si i jiné otázky a víc se uvolnila,“ poté, co dořekla Marie Sabolová svoje hodnocení, ji pochválila za skvělou přípravu otázek jedna z návštěvnic knižního veletrhu.
Druhý den veletrhu nabídl další řadu besed. Krátce po poledni si přišlo velké množství návštěvníků sednout na schody Krajské knihovny Vysočiny, kde moderátorku Evropy 2, podcasterku a autorku knihy Opravdové zločiny 1 a 2 Lucku Bechynkovou zpovídala Marie Sabolová. „Velmi ráda bych chtěla napsat svoji detektivku. Mám rozepsaných pár stránek, ale není na to čas,“ zmínila o touze nevyprávět jen o skutečných příbězích. „Lucka byla nadšená a pochválila mě, takže jsem ráda, že jsem do toho šla,“ líčila své dojmy moderátorka besedy Marie. „Bylo to zábavné, uvolněné, ale ještě je co zlepšovat,“ dodala.
Ve stejný čas probíhalo v salonku 1 Kulturního domu Ostrov povídání s Jiřím Pokorným a jeho cestopisem Od Atlantiku k Pacifiku. Debatu vedla Gabriela Tomečková, která se poprala i s mírnou hlasovou indispozicí způsobenou nachlazením.


Jako poslední ze tří absolventek přivítala na jedné z debat návštěvníky Jolana Tesárková. Hosty měla rovnou dva. Kromě Petra Hechta a jeho fotografické knihy k 55 letům Divadla Járy Cimrmana usedl na židli Tomáš Maleček. Diskuze tak probíhala i o jeho publikaci Divadlo Járy Cimrmana po padesátce. Pětadvacetiletý mladík už patnáct let dochází do pražského Divadla Járy Cimrmana. Dvojici na závěr doplnil speciální host Zdeněk Svěrák. „Měla jsem štěstí na hosty, oba byli moc milí. Zároveň v půlce dorazil i Zdeněk Svěrák a jeho kouzlo přítomnosti stačilo na to, aby beseda zapůsobila na lidi,“ zmiňovala první dojmy Jolana. „Odvedla jsem nejlepší možnou práci v přípravě, ale příště bych si vše víc propracovala, a hlavně připravila ještě více otázek.“

Vedle účasti na Podzimním knižní veletrhu mohou mladí zájemci o žurnalistiku využít i nabídky stáží v regionálních či celoplošných médií či moderování dalších akcí na Vysočině.

Úvodní foto: Marie Sabolová

  • Facebook
  • Twitter