Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Žďár nabídne sdílená kola, jízdy do 30 minut budou zdarma

/
/
/
219 ZobrazeníOd začátku května jsou v ulicích Žďáru nad Sázavou růžová kola společnosti Rekola, tzv. sdílená kola se objeví na zhruba třicítce stanovišť v různých částech města. Prvních 30 minut každé jízdy na 50 klasických kolech mají cyklisté zdarma.

Díky městu je k dispozici i deset kol elektrických. Radnice tak chce podpořit alternativní dopravu ve městě, té pomůžou i nově zřízené stezky pro chodce a cyklisty. Za první den provozu kola využila šedesátka zájemců.

Půjčit si kolo na jednom z mnoha stanovišť ve městě a v cíli cesty ho pak zase na jiném nejbližším stanovišti nechat, to je v kostce princip sdílených kol. Stačí k tomu aplikace v mobilním telefonu a nebo půjčení přes internetovou stránku. Projekt sdílených kol vyjde město na zhruba milion korun. Žďár nad Sázavou poskytne prostřednictvím společnosti Rekola cyklistům na klasických kolech první půlhodinu každé jízdy zdarma, další půlhodina je za 15 korun. Provoz elektrokola vyjde zájemce na 1,50 Kč za minutu. Sdílená kola budou v provozu po celou sezónu.
„Jsme rádi, že Žďárákům i přespolním můžeme nabídnout sdílená kola. Už nějakou dobu pracujeme na tom, aby se mohli cyklisté po městě pohybovat bezpečně a nemuseli jezdit v hustém silničním provozu. Řadu vhodných chodníků jsme proto proměnili na společné stezky pro chodce a cyklisty, v rámci různých projektů myslíme i na cyklostezky. Věříme, že se podaří dostat spoustu lidí do sedel,“ shrnuje žďárský starosta Martin Mrkos. Přehled všeho potřebného včetně mapy tras nabídne zájemcům web cyklo.zdarns.cz.

Sdílená kola výrazně usnadňují pohyb po městě. Stačí si v App Store nebo Google Play stáhnout aplikaci Rekola a zdarma se zaregistrovat, k půjčení je třeba mít platební kartu. V aplikaci pak stačí kliknout na tlačítko Půjčit kolo a načíst QR kód na košíku, zámek se automaticky odemkne. S kolem je možné jet kamkoliv, vrátit ho ale lze pouze na místa označená v aplikaci. Zámek na zadním kole stačí uzamknout páčkou, tím se jízda ukončí. „Máme velkou radost, že se náš růžový bikesharing rozšířil do dalšího města a věříme, že zdejším obyvatelům i návštěvníkům přinese spoustu radosti. Každou jízdou na kole totiž měníme naše města k lepšímu,” uvedl Vítek Ježek, zakladatel společnosti Rekola.


Před samotnou jízdou je třeba seznámit se se stojany, kde je možné kola půjčovat a vracet. K dispozici je zhruba třicítka stanovišť v centru i v různých čtvrtích, u škol, obchodů nebo institucí, síť se postupně mění a doplňuje. Detailní mapa je dostupná v aplikaci Rekola a na webu www.rekola.cz/parkovani. „Pokud narazíte na nějaké kolo, které překáží, dejte nám prosím vědět. Využít k tomu můžete mail info@rekola.cz, případně online formulář na www.rekola.cz,“ doplnil Lukáš Větříšek z Péče o zákazníky společnosti Rekola. Zpětnou vazbu ke sdíleným kolům, požadavky a postřehy je ideální napsat přímo do aplikace. Data získaná v pilotní provozu město s provozovatelem vyhodnotí, zkušenosti se pak promítnou v dalším fungování sdílených kol.

  • Facebook
  • Twitter