Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výstava o Lidové malírně v Telči

/
/
/
1520 ZobrazeníV knihovně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči bude slavnostní vernisáží zahájena v pátek 20. dubna v 17.00 výstava 110. výročí Lidové malírny v Telči. Výstava mimo jiné představí i výrobky, archivní dokumenty a výtvarné předlohy jako připomínku na unikátní Lidovou malírnu v Telči. 
V letošním roce, který se nese ve znamení osmičky, si připomínáme také jedno z výročí, které nás v Telči může naplnit hrdostí, ale také smutkem a nostalgií. V roce 1908 byla založena rozhodnutím Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v Telči Škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo.
Iniciátory založení byli František Fromek a Hynek Janků. V malírně se vyráběly kávové a čajové soubory, celé jídelní servisy, užitkové a dekorativní předměty. O kvalitě a šíři sortimentu svědčí skutečnost, že v průběhu 20. let 20. století se malírenské výrobky vyvážely nejen do Německa, Belgie, Francie, Dánska, Anglie, ale také i do tak vzdálených zemí jako je Austrálie nebo Spojené státy americké.
Vedle užitkové keramiky a porcelánu byly v malírně v roce 1922 vyrobeny pamětní desky obětem 1. světové války, dnes umístěné u vstupu do kostela sv. Jakuba v Telči.
Z fondu muzea a soukromých sbírek je sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén. Výrobky jsou doplněny archivními dokumenty a výtvarnými předlohami, zhotovenými v malírně, které jsou jedinečným a unikátním dokumentem činnosti Lidové malírny v Telči,“ popisuje Helena Grycová Benešová z Muzea Vysočiny Jihlava.

Při příležitosti výstavy vydalo Muzeum Vysočiny Jihlava katalog, který obsahuje podrobnou historii malírny zpracovanou Jiřím Lukasem a který je doplněn barevnými fotografiemi. K zakoupení bude přímo na výstavě.

  • Facebook
  • Twitter