Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výstava Hvězdolet / Dítě v každém z nás v jihlavské galerii

/
/
/
213 ZobrazeníOblastní galerie Vysočiny v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 16. února v 17.00 vernisáž výstavy nazvané Hvězdolet / Dítě v každém z nás. Mezigenerační, výstavně tvořivý projekt, který představuje výhradně díla ze sbírek jihlavské galerie, je zaměřený nejen na rodiny s dětmi, ale pokouší se oslovit všechny generace.

„Název výstavy Hvězdolet odkazuje na ústřední obraz od Dobroslava Folla z roku 1966. Toto abstraktní, velkoformátové dílo svým názvem i námětem podporuje návštěvníky v jejich fantazii a kreativitě, která je hlavním tématem výstavy.
Projekt je rozdělen do tří základních linií. První je koncipována jako klasický výstavní prostor. Téma vybraných uměleckých děl reflektuje dětský svět. Návštěvníci se seznámí s uměleckými díly, jejichž námětem je rodina a zájmy dětí. Jsou instalovány tak, aby pohledová výška obrazů, grafik, kreseb a plastik vyhovovala i dětskému návštěvníkovi. Klasické popisky jsou navíc rozšířené o srozumitelnou interpretační část věnovanou dětem. Míla Doleželová, Bohuslav Reynek, Gustav Krum, Karel Hruška, Tereza Říčanová, Zbyšek Sion, František Bílek jsou zastoupeni právě v rámci první sekce,“ popisuje kurátorka Pavlína Pitrová.

Druhá výstavní linie nabídne podle slov Pavlíny Pitrové návštěvníkům umělecká díla, která vybízejí k vlastnímu tvoření. „Prostřednictvím popisek se návštěvníci dozvědí, jakým způsobem se mohou zapojit. U každého uměleckého díla je vytvořen interaktivní prostor pro vlastní tvoření. Díky připravenému materiálu si návštěvník může vyzkoušet vlastní interpretaci díla. Každé umělecké dílo je zaměřené na jiný druh kreativity. Návštěvníci tak budou moci pracovat s klasickým materiálem, jako je papír, tužka, nůžky a lepidla, ale také netradičním způsobem. Například dílo Eduarda Ovčáčka nabídne možnost pracovat s razítky, Tři nejlepší barvy Dany Puchnarové vybídnou návštěvníky ke zkoumání barev
a tvarů pomocí prosvětlovací desky, skládat rozřezaná CD do vlastní kompozice podpoří dílo Ivana Chatrného, Milník Olbrama Zoubka navnadí návštěvníky k sestavení vlastního trojrozměrného předmětu pomocí korkových špuntů a párátek, díky kinetickému písku si návštěvník může vytvořit vlastní reliéf inspirovaný obrazem Luďka Holuba,“ dodává Pavlína Pitrová.

Na výstavní a tvořivou linii navazuje třetí, oddechová, která je místem, kde si návštěvník může doslova odpočinout. Uvelebit se na sedacím vaku, oddechnout si mezi polštáři a zaposlouchat se do pohádkových příběhů s výhledem na díla s tématem pohádkových postav Karla Němce, Ladislava Nováka, Michaela Floriána nebo Otto Stritzka. 

„Odlišné barevné ztvárnění jednotlivých linií vychází z barevnosti ústředního obrazu Hvězdolet
a dává návštěvníkovi možnost lepší orientace v prostoru. Také architektura výstavy je v každém výstavním sále koncipována tak, aby korespondovala s tématem. Výstavní prostor první linie je díky jednolitému sochařskému bloku elegantně a jednoduše členěný na dvě části – rodinu a zájmy dětí. Naopak druhá linie je koncipována do jednotlivých tvořících stanovišť a v návštěvníkovi má navodit dojem pokojíčku. Místa, kde se nechá inspirovat a vyzkouší materiály, které vybízejí k tvořivé činnosti a cítí se zde jako doma. Třetí linie nabízí oddělené místo k odpočinku, poslechu
a rozjímání,“ uzavírá Pavlína Pitrová s tím, že je pro návštěvníky připravený pracovní list s názvem Napište nám dopis. Prostřednictvím listu se mohou aktivně zapojit, zavzpomínat a sdělit nám své dojmy, reflexe a podat zpětnou vazbu nejen na vystavená díla.

V sobotu 18. února od 15.00 se uskuteční speciální vernisáž pro rodiny s dětmi. Pro nejmenší návštěvníky je přichystané odpoledne plné tvoření.

  • Facebook
  • Twitter