Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výstava Dialogy v čase na lipnickém hradě

/
/
/
350 ZobrazeníVýstava Dialogy v čase je od uplynulého víkendu k vidění v prostorách hradu v Lipnici nad Sázavou, expozice do určité míry navazuje na první uvedení výstavy Nové ve starém, kterou připravil Národní památkový ústav ve spolupráci s GJF a Architecturou před jedenácti lety.


„Téma současné architektury v historickém prostředí bývá často prezentováno jako konflikt architektů s památkáři. Toto zjednodušení je bohužel velmi zavádějící a v jistém smyslu brání oběma stranám v navázání smysluplného dialogu. Potenciální konflikt totiž nevzniká mezi novým a starým, ale mezi kvalitním a nekvalitním. Architektura je nekonečným příběhem, který nelze přerušit nebo dokonce uzavřít. Ovšem stejně jako je nesmyslné novou architekturu do historického města nevpouštět, nelze ani architekty zbavit odpovědnosti vůči němu. Jedinou cestou k nalézání smysluplných řešení je otevřený dialog.
Oproti první výstavě nepředkládáme návštěvníkovi dlouhý výčet povedených, ale i nepovedených realizací, ale tentokrát se zaměříme na výběr cca čtyřiceti realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervenci do veřejného prostoru napříč republikou a především posledními roky. Ve výběru jsou nedávno oceněná rekonstrukce hradu Helfštýn, rekonstrukce Kocandy v Kravsku, konverze Silo Tower v Olomouci, nové sídlo firmy Lasvit v Novém Boru, parkovací domy v Dolních Břežanech a Brně, výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách. Z galerijních a muzejních institucí to bude například Arcidiecézní muzeum v Olomouci, galerie DOX, památník Jana Palacha, depozitář Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem, Galerie Závodný v Mikulově nebo Archeopark Pavlov, mezi vybranými kulturně-společenskými stavbami pak přestavba menzy koleje 17. listopadu UK nebo Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. Rekonstrukce, revitalizace a novostavby v návaznosti na revitalizace veřejného prostoru zastoupí příklady realizací ve Zlíně, Litomyšli, Ostravě, v Praze na náplavce a v Karlíně nebo v Brně na Kraví hoře. V rámci uvedení na Státním hradě Lipnici nad Sázavou bude představeno I několik kvalitních realizací z Vysočiny – např. Kulturní zóna Osmička, úprava veřejných prostorů v Havlíčkově Brodě a aula Vysoké školy polytechnické v Jihlavě a samozřejmě aktuální úpravy Státního hradu Lipnice nad Sázavou,“ uvádějí autoři expozice, kterou si mohou návštěvníci prohlédnout do konce září.

  • Facebook
  • Twitter