Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky

/
/
/
179 ZobrazeníNa jihozápadním okraji Jihlavy ve směru na Pístov se v polích nachází lokalita, kde hnízdí čejky chocholaté. Obvykle tyto ptáky hnízdící na zemi ohrožují zemědělské práce, v tomto případě však volně pobíhající psi z okraje krajského města.

Tato lokalita se vyznačuje dvěma velkými mokřinami v polích, které jsou pro čejky ideálním místem pro stavbu hnízd a vyvádění mláďat. Na rozdíl od jiných oblastí tady čejky neohrožují zemědělské práce, protože tyto činnosti v zamokřených místech zpravidla neprobíhají. Tento specifický biotop tedy poskytuje čejkám relativní bezpečí, což dokazuje i fakt, že jen v letošní roce ornitologové našli sedm hnízd a z většiny z nich se mláďata vylíhla, což je skvělá zpráva.

Ne nebezpečné zemědělské stroje, ale psi

Ani v této lokalitě však nejsou mláďata ptáka, kterého od 70. let minulého století ubývá a aktuálně je v kategorii téměř ohrožený, v úplném bezpečí. „Chodí sem mnoho pejskařů, kteří své psy pouští do polí s mokřinami, kde se čejky s mláďaty pohybují. To může vést k vyrušení čejek z hnízd nebo ohrožení již vyvedených mláďat,“ upozorňuje Marek Kyselica, amatérský ornitolog z Jihlavy. 

Jeden takový případ řešili nedávno v záchranné Stanici Pavlov. „Pes jedno z mláďat přinesl své majitelce, která ho vzala s sebou do Humpolce a volala k nám o radu. Díky znalosti terénu se podařilo vrátit mládě zpět rodičům,“ uvedl Zbyšek Karafiát, ředitel záchranné Stanice Pavlov. 

Pejskaři, buďte ohleduplní, žádají ornitologové

Ochránci zvířat chápou, že lokalita je pro venčení psů vhodná, přesto na všechny pejskaře z jihozápadního okraje Jihlavy apelují, aby v období od února do června byli ohleduplní a své psy si hlídali. „Prosíme, používejte vodítka při venčení psů v blízkosti mokřin a dejte pozor, aby se vaši domácí mazlíčci nedostali do míst, kde mohou ohrozit hnízdící ptáky,“ přidává prosbu Marek Kyselica.

Význam lokality je nejen pro čejky, ale i pro další druhy ptáků, nepopiratelný. Přímo na mokřiny navazuje nesekaný travnatý porost, který každoročně slouží jako hnízdiště chřástala polního.

  • Facebook
  • Twitter