Ve Žďáře oslaví třicet let zápisu Santiniho díla na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO
Žďár nad Sázavou si letos připomíná třicet let od zapsání Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Oslavy vyvrcholí koncertem Vojtěcha Dyka na hladině rybníka a také originálním videomappingem vytvořeným na míru zelenohorskému chrámu.
„Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého z dílny skvělého architekta Santiniho je skvost, na který jsme ve Žďáře právem hrdí. A stejně hrdí jsme i na to, že už tři desítky let je žďárská památka zapsaná na seznam UNESCO. Těším se, že si užijeme bohatý program oslav, třeba videomapping bude ve Žďáře úplně poprvé,” říká starosta města Martin Mrkos.
Zhruba sedmiminutové originální představení postupně vtáhne diváky do příběhu poutního chrámu od jeho založení až po současnost včetně různých historických zvratů. Protože audiovizuální dílo pracuje přímo se složitou Santiniho architekturou kostela, pro autory z firmy Spectrum bylo jeho ztvárnění, i přes předchozí bohaté zkušenosti, velmi komplikované. Videomapping vyšel město na 400 tisíc korun, kromě dalších partnerů pomohla Žďáru dotace od Ministerstva kultury ČR a Kraje Vysočina.
Už v pátek 16. srpna odstartuje program o půl desáté odbornou konferencí na téma značek UNESCO a EHL udělovanou Evropskou komisí (European Heritage Label). Od 14.00 až do půlnoci se návštěvníci mohou těšit na sérii vystoupení, koncertů a workshopů na terase před žďárským Zámkem. K vidění bude výstava všech sedmnáct českých památek UNESCO. Program začne houslovým koncertem, v 15.30 vystoupí vokální těleso C-VOX, následovat bude divadlo pro děti. Později vystoupí kapela Kolektivní halucinace a skupina GLOW.
„Pomyslnou třešničkou na dortu pak bude koncert Vojtěcha Dyka od 19.15. Zpěvák s klavírním doprovodem bude zpívat z pontonu přímo na hladině Konventního rybníka a věříme, že půjde o mimořádný zážitek, stejně jako před dvěma lety hasičská fontána,” uzavírá vedoucí odboru kultury Petr Sedlák.
Následný videomapping poběží ve vlnách od půl desáté večer do půlnoci, zatímco na terase před Zámkem bude dál pokračovat další kulturní program. Veškerý kulturní program je zdarma a diváci nepotřebují vstupenky. Město pořádá oslavy ve spolupráci s farností a Zámkem Žďár.
Žďár byl v roce 1994 po Praze, Telči a Českém Krumlově teprve čtvrtým místem v Česku, které se se svou památkou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Stavba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého se realizovala díky letité, úzké a nesmírně plodné spolupráci dvou výjimečných lidí. Podnět vyšel od opata žďárského kláštera Václava Vejmluvy, projektem stavby byl pověřen slavný architekt Jan Blažej Santini – Aichel.
Hrubá stavba chrámu byla patrně hotová už roku 1721, definitivně dokončena byla v roce následujícím. 27. září 1722 se konalo slavnostní vysvěcení, po kterém pokračovaly práce na dokončení ambitu. Ambit byl podle zpráv zcela dokončen až kolem roku 1740. Mezi lety 2016-2023 proběhla v poutním kostele na Zelené hoře série oprav, které poměrně zásadně změnily jeho interiér i exteriér a přiblížily jej v mnoha aspektech původnímu stavu tak, jak jej zamýšlel a realizoval Santini. 28. srpna 2014 přešel v rámci majetkového vyrovnání s církvemi památkový areál do správy církve – Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou – II.