Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Třebíči ve čtvrtek zahájí dvě výtvarné výstavy

/
/
/
531 ZobrazeníVe čtvrtek 20. října zahájí v 17.00 v Muzeu Vysočiny Třebíč dvě výstavy. První z nich nazvaná Kouzlo skla představí vitráže Miluše Čechové a bude k vidění v muzejní kavárně. Druhá Andělé na zahradě nabídne kresby Juliany Jirousové v prostorách galerie Tympanon.

Miluše Čechová (*1947) žije a působí ve Starči, kde se od počátku 90. let věnuje tvorbě vitráží technikou
Tiffany. Původním povoláním byla učitelka, později se stala ředitelkou mateřské školy. Dříve se věnovala
také tvorbě macramé neboli drhání a paličkování.
Macramé tapiserie vystavovala v roce 1976 s třebíčskou uměleckou Skupinou 4. Po absolvování kurzu vitráží se poddala práci se sklem. Technikou Tiffany autorka komponuje barevná sklíčka, konturovaná měděnou páskou a následně spojená cínem, do tvarů inspirovaných převážně přírodními motivy – vytváří závěsné i trojrozměrné vitráže. Při tvorbě objektů spolupracuje také s uměleckými kováři – výsledkem této součinnosti je užitá tvorba ve formě zrcadel, stěn před krby, stolků nebo stél.
Ve snaze reflektovat a vyzdvihnout křehkost skla Miluše Čechová vytváří také abstraktní vitrážové obrazy,
do kterých zaznamenává svůj osobní prožitek.
Během výstavy bude možné zakoupit drobné vitráže autorky na recepci Muzea Vysočiny Třebíč.

Naděje, 2019

Juliana Jirousová (nar. 1943 ve Staré Říši) je dcerou akademického malíře Otty Stritzka a malířky Marie Stritzkové Florianové, která byla jedním z dvanácti dětí vydavatele Josefa Floriana ze Staré Říše. Malovat začala až po maturitě.
Ovlivnily ji byzantské emaily (malby ikon) a také pobyt ve Vídni (tvorba malířů z okruhu Wiener Schule), kam doprovázela svého otce. Pracovala jako arteterapeutka v psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě. V 60. letech se zúčastnila experimentu českých psychiatrů s LSD – některé halucinogenní zkušenosti využila ve svých obrazech.
Provdala se za manažera The Plastic People of the Universe a básníka Ivana Martina Jirouse. Ten si jako politický vězeň odseděl dohromady přes osm let – po dobu věznění si psali dopisy, které byly později vydány knižně.
Po tvůrčí pauze, někdy v polovině 90. let, se Juliana Jirousová vrátila k výtvarnému umění a začala kreslit pastelkami na ruční papír převážně náboženské náměty v duchu imaginativního realismu. Křehké barevné světy andělů a světců jsou vystavěny prostřednictvím symbolů, květin a odkazů na konkrétní místa.
Výstava prezentuje reprodukce kreseb tištěné na hliníkovém plechu, doplněné tematickými obrazy Otty
Stritzka, otce autorky, ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč.

Andělé na zahradě, tisk na hliníkovém plechu, 25 × 35 cm, 2019

Obě výstavy budou ke zhlédnutí do 8. ledna 2023.

  • Facebook
  • Twitter