Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Havlíčkově ulici v Jihlavě opravují potrubí bez kopání do země

/
/
/
338 ZobrazeníJihlava se pustila do bezvýkopové sanace kanalizace v Havlíčkově ulici. Specializovaná firma TRASKO BVT, s. r. o., touto metodou v současné době opravuje 131 metrů starého potrubí v části od Riegrovy ulice až po ulici Jiřího z Poděbrad. Tato metoda je navíc rychlá – sanace zmíněné kanalizace bude trvat přibližně dva pracovní dny.

„Do kanalizace se navijákem zatáhne rukávec s vnitřní ochrannou vrstvou, a nafoukne se vzduchem tak, aby těsně přilehl ke kanalizačnímu potrubí. Za stálého udržování tlaku se protáhne řetězec UV lamp, čímž dojde k rychlému vytvrzení pryskyřičného rukávce. Tím vznikne nová „trubka“ s minimální životností 50 let.,“ uvedla obchodní ředitelka TRASKO BVT, s. r. o, Markéta Mazlová a dodala: „průběh vytvrzování je řízen počítačem na základě čidel umístěných ve zmíněných UV lampách. Na nich je zároveň kamera, kterou kontrolujeme správné rozbalení a přilnutí rukávce. Celý proces je tak velmi dobře kontrolovatelný. Sanační vložka zkopíruje stávající stav potrubí kanalizace a zabrání dalším případným deformacím.“

Stav kanalizační stoky z roku 1972 výrazně ovlivnily stromy, které na ní byly v minulosti vysázeny. „A protože jsme je nechtěli kácet, rozhodli jsme se je zachránit právě bezvýkopovou opravou. Navíc díky této metodě nebudou tamní obyvatelé omezováni hlukem a několikaměsíčními uzavírkami, jako by tomu bylo při klasické rekonstrukci,“ vysvětlil první náměstek primátora pro odbor technických služeb Radek Popelka.

Bezvýkopová metoda ale nejde použít vždycky. „Stav kanalizace musí totiž splňovat určité podmínky, například nesmí být zborcená,“ uvedla vedoucí Eva Rosendorfská z odboru technických služeb, která zodpovídá za kvalitu práce.

  • Facebook
  • Twitter