Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V havlíčkobrodském muzeu přiblíží březen 1939 na fotografiích

/
/
/
377 ZobrazeníMuzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a Městské muzeum Chotěboř pořádají výstavu nazvanou Okupace 1939 ve fotografiích: březnové události na Havlíčkobrodsku, která se koná v malém výstavním sále v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod od pátku 3. února do 26. března.

„Události poloviny března 1939 patří mezi nejemotivnější momenty novodobé české historie. Od počátku se dochovalo několik snímků z této doby především českého původu. Teprve poslední léta máme možnost nahlédnout do zdrojů druhé strany, tedy okupačních sil. I němečtí vojáci si své cesty do Čech a pobyt zde dokumentovali, ovšem fotografie odešly na západ s nimi.

Malá část z nich se v minulých letech vrátila zpět do místa svého vzniku, především skrze německé online aukce, které často nabízí fotografie z pozůstalosti bývalých příslušníků německé armády. Tyto fotografie nám umožňují ještě lépe nahlédnout do temného období našich dějin a zavedou nás často do míst, která na fotografiích dosud chyběla,“ vysvětlují pořadatelé důvod připravované výstavy.

Výstava Okupace 1939 ve fotografiích vznikla také na základě sbírky fotografií Jana Lakosila, absolventa havlíčkobrodské stavební školy, který po mnoho let systematicky sbírá snímky z prvních dnů obsazení Československa německou armádou. Je havlíčkobrodským rodákem a přirozeně inklinuje k regionálním dějinám a spolupracuje s havlíčkobrodským muzeem.
Výstavu doplňují exponáty z fondů Městského muzea Chotěboř a Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, sbírky Bohumíra Špačka a také z pozůstalosti fotografa Otto Frause, které laskavě zapůjčili Frausovi potomci.

Výstava bude otevřena bez vernisáže, ale s doprovodným programem během března, který pořadatelé postupně představí.

  • Facebook
  • Twitter