Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

U Matky Boží v Jihlavě dokončují betlém

/
/
/
1149 ZobrazeníRučně vyřezávaný a každoročně jinak postavený betlém bude v minoritském kostele Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě ke zhlédnutí od 24. prosince do 2. února.

Každý rok před Vánocemi zabere postavení betléma zhruba jeden měsíc, využije se přitom plocha asi 50 metrů čtverečních, spotřebuje se velké množství čerstvého mechu a kůry z lesa a postaví se zhruba 360 ručně vyřezávaných figurek a k nim desítky domků včetně 30 dřevěných zámků a hradů.

Pavel Procházka právě v kostele u Matky Boží v Jihlavě dokončuje letošní betlém.

Podle minoritů z kostela Nanebevzetí Panny Marie jde zřejmě o největší Betlém na Vysočině (asi 50 m2, 360 figur, 30 hradů a zámků) Počátky sahají do druhé poloviny 19. století za kvardiánů A. R. P. Cornelia Brusta a A. R. P. Mansueta Adámka.

Betlém je výsledkem dlouholeté práce celé řady lidových umělců. Nejstarší figurky vyřezával lodník Ambrož Khök, který se od dětství plavil po celém světě a věnoval se vyřezávání. Od něho pochází jesličky se Svatou Rodinou, Tři králové a jejich družina vyřezané z cedrového, mahagonového a jiných vzácných dřev. Druhou část Betlému vyřezávala rodina Boudných z Brtnice u Jihlavy. Od ní pocházejí hlavně figurky darovníků (Jihlavanů) připomínající jihlavské kroje; také figurky havířů s náčiním.

Postupně byl Betlém doplňován a upravován do dnešního stavu, zvlášť jihlavským malířem a řezbářem Franzem Pettanem, který také každoročně Betlém stavěl až do roku 1945; ten také zhotovil Betlém i pro město Drážďany.

Pohádkový ráz zvyšuje ještě množství nejrůznějších hradů, zámků, zřícenin i chaloupek, které tvořila bohatá fantazie jihlavských stavitelů i umělců (především Gottfied Miksche, Hilarius Schindelka, Gustav Pfeifer, Jindřich Jindra, Jan a Gustav Pokorných, Karel Fischer a dalších). Mimo množství malých modelů má minoritský Betlém asi třicet velkých zámků a hradů, z nichž největší mají rozlohu 2 x 1 m. Každý má množství věžiček a ornamentů, ve kterých jsou najednou všechny slohy. Renesanční ozdoby jsou sloučeny s gotickými oblouky, čínskými střechami a orientální nádherou. Mnohé modely jsou dělány podle skutečnosti. Modely domečků z březové kůry byly pořízeny od tehdejšího faráře P. Aloise Kadlece (1964–1972).

Betlém má dvě soupravy kulis (pozadí). Buď Palestina, nebo Středověká Jihlava, které namaloval akademický malíř Gustav Krumm (1948–1951). Tyto soupravy se pravidelně střídají. V roce 1952 byly všechny figurky opraveny a omalovány akad. malířem G. Krummem. V této době, podle archivního zápisu P. Jaroslava Veselého, jihlavského rodáka, velkého betlemáře a celoživotního kaplana ve zdejším kostele, čítal Betlém kromě 30 domků a hradů, 360 figurek s příslušenstvím: Svatá Rodina (3 P. Marie, sv. Josef, Ježíšek v jesličkách, tři andělé, volek , oslík); Tři králové (dvě soupravy, 19 průvodců, šest koní, čtyř velbloudi, tři sloni); 109 darovníků, jihlavských občanů; šest havířů s náčiním; 119 oveček; 54 krav; 20 hus a několik slepic.

První Betlém jako živou scénu Kristova narození připravil o Štědrém dnu v roce 1223 ve skalní jeskyni u italského města Brescia pozdější světec František z Assisi.

  • Facebook
  • Twitter