Služby žďárské Charity kvalitnější díky finanční podpoře Tříkrálové sbírky
„Našim zdravotním sestrám, pečovatelkám a osobním asistentům usnadňují vozy dostupnost do různých míst rozlehlého Žďárska a zefektivňují jejich práci,“ sdělila Jitka Milčáková, koordinátorka Tříkrálové sbírky roku 2018.
Finance z letošní sbírky putovaly i na podporu tzv. Charitní záchranné sítě, která je zacílena na osoby v nouzi, vypadávající ze systému pomoci a podpory místních institucí a služeb.
Část výtěžku sbírky podpořila uživatele denních stacionářů Nesa a Rosa, kteří využívají možnosti dopravy do zařízení pomocí speciálně upravených automobilů. Z výtěžku sbírky budou částečně hrazeny náklady na tuto dopravu.
Dále bylo v rámci mezinárodní pomoci podpořeno moldavské centrum Hippokrates, které se věnuje Domácí pečovatelské službě v obci Dorotskaja a provoz zubní ordinace a pečovatelské služby včetně zajištění zdravotních prostředků a léčiv v rumunském Banátu.
Díky tříkrálovým financím byly zkvalitněny i provozovny kompenzačních pomůcek, které jsou veřejností často využívané. Žďárská Charita tak může nabídnout pronájem pomůcky širšímu okruhu osob.
Významně výtěžek Tříkrálové sbírky podpoří též Charitní pečovatelskou službu, o jejíž služby je zvýšený zájem, a současně i aktivity žďárských dětí a mládeže, které jsou poskytovány prostřednictvím nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Ponorka. Rovněž dokryje i náklady dobrovolnického centra Kambala, které zaštiťuje Tříkrálovou sbírku.
Podpoře z výtěžku Tříkrálové sbírky se dostalo také lidem s duševním onemocněním, kterým se věnují v jednom ze zařízení žďárské Charity, Klubu v 9. Uživatelé centra se společně s pracovníky již několik let vydávají na rekondiční a pobytovou akci.
„Hlavním cílem akce je zúročit a posílit získané dovednosti v rámci sociální rehabilitace, kterou Klub v 9 poskytuje. Jedná se o dovednosti spojené se samostatnou péčí o vlastní osobu, ověření a posílení dovedností při kontaktu se společenským prostředím a celkovou aktivizaci uživatele. Absolvováním pobytové akce uživatel posiluje vlastní samostatnost a získává nové dovednosti a zkušenosti, které může využít v každodenním životě, což umožňuje efektivnější začlenění do jeho přirozeného prostředí,“ vysvětlila Ivana Ptáčková, vedoucí Klubu v 9. Díky finanční podpoře z Tříkrálové sbírky je tak pobyt dostupnější uživatelům, kteří by si ze svých příjmů nemohli pobytovou akci dovolit.
Výtěžek sbírky podpořil rovněž zlepšení zdravotní situace pana Radima, který cizím zaviněním zůstal po těžké autonehodě odkázán na vozík. Z počátku pan Radim nepohnul rukama ani nohama. Poté, co se jeho zdravotní stav zlepšil, začal rehabilitovat. Po propuštění z rehabilitačního zařízení do domácího prostředí mu byla doporučena následná intenzivní rehabilitace, kterou však pojišťovna nehradí. Proto bylo nutné zakoupit k rehabilitaci v domácím prostředí motomed, aby pan Radim mohl nadále rozvíjet dosažené pokroky.
„Motomed využívám téměř každý den. Pomůcka mi umožňuje pohyb nohou, který bych jinak na vozíčku neměl. Nohy svým způsobem pasivně posilují, takže je tu určité zachování svaloviny. Zároveň jsou díky pohybu lépe prokrvené a neotékají,“ hodnotí užívání zdravotní pomůcky pan Radim.
Tříkrálová sbírka roku 2018 se uskuteční v Charitách České republiky už poosmnácté. Tříkrálové skupinky tak bude možné potkat v ulicích obcí a měst od 1. do 14. ledna 2018.
Více na www.zdar.charita.cz nebo www.trikralovasbirka.cz.