Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Rekonstrukce pavilonu novoměstské nemocnice z konce sedmdesátých let minulého století. Počátky jeho výstavby nebyly jednoduché

/
/
/
175 Zobrazení




Ačkoliv byl základní kámen stavby novoměstské nemocnice slavnostně položený 21. srpna roku 1938 a ambulantní provoz byl zahájený v polovině roku 1940, na lůžková oddělení si museli první pacienti ještě nějakou dobu počkat. 19. listopadu 1940 byly totiž nemocniční budovy zabrány pro německé děti a začaly sloužit coby ubytovna.

Zvláštním vlakem přijelo z Duisburgu 560 chlapců se svými vychovateli. Zůstali zde do konce roku 1941. Od počátku roku 1942 se už ale znovu upravovala lůžková oddělení a 5. února 1942 byl plně zahájen provoz. Na konci roku 1942 měla nemocnice k dispozici 300 lůžek a 85 zaměstnanců – 2 primáře, 6 sekundářů, 4 úředníky, 30 řádových sester, 1 porodní asistentku a 42 pomocných zaměstnanců. Nemocnice měla i dva sanitní vozy. Jeden z nich byl takzvaně čistý, druhý sloužil pro převoz infekčních pacientů.
Samostatné gynekologicko-porodnické oddělení bylo založeno v roce 1946. Stalo se jednou z částí chirurgického oddělení s primářem MUDr. Karlem Kroutilem. V prvním patře chirurgického pavilonu bylo porodní oddělení se dvěma pokoji. Porodní sály se nalézaly po pravé straně chodby vedoucí k operačním sálům. Vybavení bylo velmi skromné.
Časem čím dál více vyvstávala potřeba samostatného gynekologicko-porodnického pavilonu. Na ten si ale museli jak zdravotníci, tak i pacientky několik desetiletí počkat. „Největší investice, která se v nemocnici dokončila v roce 1978, byla gynekologicko-porodnický pavilon. Počátky jeho výstavby ovšem nebyly jednoduché. Když jsme všechno připravili včetně projekce a stavebního povolení, nastaly problémy s dodavatelem stavby. Získali jsme firmu Základna rozvoje uranového průmyslu se sídlem v Novém Městě. Háček byl ale v tom, že to nebyla typická stavební firma. Pokud měl být pavilon postaven, bylo nutné získat výjimku. Vyjednat ji bylo možné pouze v Praze. Tak jsem se tam vydal,“ vzpomíná Miroslav Böhm, dlouholetý pracovník ředitelství OÚNZ.
„Příslušný palác, kde ministerstvo sídlilo, jsem našel, a po několika předpokojích jsem se dostal až k nejvyššímu úředníkovi. Po předložení žádosti mě velice příkře odmítl, že ta firma staví šachty, ale ne stavby pro zdravotnictví. Situace byla kritická, zasáhla však náhoda,“ pokračuje.
„V předpokoji se zvedl mladík a úředníkovi oznámil, že tu firmu zná. Že vybudovala a postavila u Medlova krásný hotel ROH. Z neznámého mladíka se vyklubal architekt Makovský, syn sochaře Vincence Makovského, novoměstského rodáka. Nejvyšší úředník řekl: „Tak to dejte sem.“ Práskl tam razítko a podpis s dovětkem: „Ať vás tu za rok nevidím, že nestavíte.“ Ani nevím, jak jsem se dostal ven. Pan architekt Makovský tehdy veškeré díky odmítl,“ dokončuje své vypravování Miroslav Böhm.
Nový gynekologicko-porodnický pavilon byl slavnostně otevřený 20. prosince 1978. Tehdy bylo ve čtyřpodlažním objektu celkem 90 lůžek a tři operační sály. Budova byla ozdobena plastikou akademického sochaře Františka Kovaříka. Primářem gynekologického oddělení byl již od roku 1952 MUDr. Rudolf Dolínek.


Od doby výstavby gynekologicko-porodnického pavilonu už uplynula pěkná řádka let. Kdysi nová budova už nějakou dobu volá po modernizaci. A právě nyní nastal čas k její rekonstrukci. Přestavba gynekologicko-porodnického oddělení odstartovala letos v srpnu. Všechny práce budou probíhat za provozu. V první etapě, která se dotkne chodu oddělení pouze okrajově, vznikne nová kanalizace, teplovody, předávací stanice v objektu ředitelství a technická místnost v gynekologicko-porodnickém pavilonu. V dalších etapách dojde k výstavbě provizorní panelové komunikace ke gynekologicko-porodnickému pavilonu – přístupu pro pěší a pro sanitky a hasičské vozy. Zároveň se budou rekonstruovat sítě, kanalizace a trafostanice. Začne výstavba podzemního koridoru mezi dialýzou a internou a technického kanálu pod dialýzou.
V dubnu až květnu 2025 se práce přesunou do budovy gynekologicko-porodnického pavilonu. Dojde k výstavbě 5. nadzemního patra a poté se práce postupně přesunou do nižších pater. Zároveň se na začátku roku 2026 začne s výstavbou pavilonu dialýzy. Komplet hotovo by mělo být na jaře roku 2027.

Úvodní foto: Vizualizace projektu

  • Facebook
  • Twitter