Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

Připomeňme si válečné veterány i na Vysočině

/
/
/
739 ZobrazeníTéměř v každém městě a obci na Vysočině najdeme pomníček se jmény místních mužů a chlapců, kteří padli za 1. světové války. Umírali daleko od domova – buď v uniformách Rakouska-Uherska, nebo v legionářských stejnokrojích. Mnozí také zemřeli v lazaretech v zázemí, i v Třebíči, kde na zdejším Starém hřbitově najdeme několik desítek náhrobků se jmény těch, kteří se závěru Velké války nedočkali.

Ve středu 11. listopadu si připomeneme 102 let od utichnutí děl a konce zbytečného umírání. Ten den si na klopu připneme vlčí máky – vzpomenout hrdinství a utrpení našich předků však můžeme i jinak. Zapalme svíčku u oněch pomníčků na vesnicích, anebo na náhrobcích vojáků zemřelých v lazaretech. Je to akce, jíž se lze vyhnout současným epidemickým restrikcím o shromažďování, a přesto je díky ní možné důstojně uctít památku našich pradědečků. Každý můžeme k náhrobkům přijít v jiný čas, není třeba se srocovat. Stačí jen zapálit svíčku, tiše postát a zamyslet se, kolik bolesti přinesla smrt tohoto muže jeho blízkým a co vše mohl dotyčný člověk ještě vykonat, kdyby do jeho osudu nezasáhla válka.

Na Starém hřbitově v Třebíči najdeme pomníčky vojáků zemřelých v třebíčských lazaretech. Lidé tehdy říkali, že sem budou chodit zapalovat svíčky, aby památka těchto vojáků byla stále zachována.

  • Facebook
  • Twitter