Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Příběhy staré Persie v havlíčkobrodské galerii

/
/
/
830 ZobrazeníGalerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pořádá v pátek 8. února v 17.00 slavnostní zahájení výstavy Příběhy staré Persie. Výstavu zahájí její kurátorka Daniela Růžičková a na akordeon zahraje Jana Blažková. Potrvá do 31. března. 

Havlíčkobrodská galerie jako přední instituce zabývající se ilustrací připravila ilustrační výstavu, kterou připravili nejlepší současní íránští ilustrátoři pro evropské publikum. „Jedná se o výběr obsahující práce téměř čtyřiceti soudobých íránských umělců, z nichž mnozí z nich získali za svou práci prestižní světová ocenění, mezi nimi například Hoda Haddadi, Ali-Reza Goldouzian či Payman Rahimizadeh. Tento unikátní projekt shromažďuje poprvé na jednom místě nejlepší díla současných íránských umělců, díky nimž mohou být v jednotlivých ilustracích obdivovány a porovnávány jejich různé umělecké postupy, které vykazují jeden společný rys a tím je přímá či nepřímá návaznost na kulturní tradici staré Persie. Rukopis jednotlivých autorů je velmi různý, vyjadřují se rozličnými výtvarnými technikami, které často různě kombinují. Kromě perské tradice se v nich mísí i západní vlivy včetně moderních technologií, a to vše v tématech, jež prezentují tradiční perské příběhy staré tisíce let i ryze současnou íránskou literaturu pro děti. Ostatně íránská ilustrace už mnoho let boduje na světových ilustrátorských přehlídkách, např. mezinárodního Bienále ilustrací Bratislava (BIB),“ přiblížil Aleš Veselý z Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

Výstava byla už uvedena v Dánsku, Švédsku, Polsku a v loňském roce byla představena v české Plzni. Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě je její pátou zastávkou na evropské půdě.

  • Facebook
  • Twitter