Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Příběhy našich sousedů v Humpolci

/
/
/
1098 ZobrazeníČtvrtý ročník projektu organizace Post Bellum známého jako Příběhy našich sousedů se koná v Humpolci. Nabídne mimo jiné čtyři příběhy pamětníků žijících v Humpolci zpracované čtyřmi týmy žáků a studentů humpoleckých škol. Závěrečná prezentace žákovských a studentských výstupů se uskuteční ve středu 29. května od 16.00 v humpoleckém kině.

Pod vedením svých učitelů si žáci Základní školy Hálkova a dále studenti Gymnázia dr. Aleše Hrdličky, České zemědělské akademie a Střední školy informatiky a cestovního ruchu SČMSD vyzkoušeli roli a hlavně práci dokumentaristů. Během zhruba pěti měsíců měli za úkol vybrat si pamětníka, nachystat si pro něj otázky, navštívit ho, vyzpovídat a zaznamenaný rozhovor interpretovat a zpracovat do zvolené formy výstupu – tentokrát vznikly tři audio reportáže a jedna video reportáž. K tomu se připočítává fotodokumentace, tvorba pamětníkova životopisu, účast na mediálních workshopech s profesionály nebo i práce s dalšími historickými prameny či volitelné exkurze do archivů. Na žáky a studenty tak zkrátka čekalo společné dobrodružství spojené se skutečnými příběhy skutečných lidí z jejich bezprostředního okolí.

Nahrávání příběhu u Františka Outraty

Mezi zpovídanými pamětníky jsou lidé, kteří dnešní mladé generaci mají bezpochyby co říci. Studenti České zemědělské akademie zpracovali příběh bývalého ředitele školy Františka Randy, tým ze Střední školy informatiky a cestovního ruchu zase zaujaly osudy celoživotního sportovce Františka Outraty, který ani přes umístěnku nezapomněl na svůj rodný domov, a studenty gymnázia pohltilo vyprávění Ludmily Dvořákové, jejíž osobní život významně ovlivnily především životy jejího otce a strýce. A v neposlední řadě se díky příběhu Miloslavy Kořínkové a žákům Základní školy Hálkova dozvíme, jaké bylo nucené stěhovaní ze zatopené Zahrádky u Ledče nad Sázavou.

ZŠ Hálkova s pamětnicí Miloslavou Kořínkovou v její rodné Zahrádce

V rámci slavnostního květnového odpoledne bude odborná porota ve složení Pavel Holub (historik), Alena Kukrechtová (pedagožka) a Jiří Aujezdský (mluvčí města Humpolce) posuzovat zpracovaná dokumentaristická díla žáků a studentů i jejich prezentace před publikem v humpoleckém kině. Poděkování za podporu projektu patří městu Humpolec i dalším partnerům.

Úvodní foto: Nahrávání reportáže v režii studentů humpoleckého gymnázia v rozhlasovém studiu

  • Facebook
  • Twitter