Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté kontrolovali plavidla na Dalešické přehradě, žádné problémy nezjistili

/
/
/
428 ZobrazeníPolicisté z obvodního oddělení v Hrotovicích v sobotu 26. června kontrolovali dodržování právních předpisů u majitelů a provozovatelů plavidel na Dalešické přehradě. Partnerem preventivní akce byl Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, který poskytl nealkoholické pivo.

„Policisté při kontrole vůdců malých plavidel rozdávali kromě nealkoholického piva Rebel i jednorázové alkohol testery. Obdarovali jsme také posádku výletní lodi Horácko. Kontroly se dnes obešly bez závažných porušení. Kontroly se zaměřily především na dodržování plavebního řádu, a to zejména ze strany vůdců malých plavidel a dalších osob, které se pohybují na člunech nebo skútrech po vodní hladině. Pravidelné kontroly na přehradě probíhají zejména proto, že v průběhu letních měsíců docházelo v minulých letech k nárůstu přestupkového jednání na vodních cestách, a to především v rekreační sezoně,“ vysvětlila Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Policisté kontrolovali vůdce malých plavidel na Dalešické přehradě, foto: Policie ČR

Hrotovičtí policisté kromě kontroly pohybu plavidel po vodní hladině také dohlížejí na dodržování dalších právních norem, které souvisejí s užíváním lesních pozemků a všech ostatních rekreačních ploch kolem přehrady. Patří mezi ně například zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě, zákaz stanování mimo vyhrazené stanové plochy. Kontroly se dotýkaly i parkování vozidel v blízkosti hráze a porušování dalších zákazů v blízkosti vodních toků. Zejména zákaz rozdělávání ohňů je za současných klimatických podmínek velice aktuální.

„Policisté vyjeli na vodu odpoledne krátce po třinácté hodině odpoledne a kontrolní činnost na hladině přehrady prováděli až do podvečerních hodin. Při kontrolách prováděli u všech vůdců plavidel orientační dechové zkoušky, všechny měly negativní výsledek. Policisté v rámci akce tentokrát nezjistili žádná závažná protiprávní jednání. Svoji roli zřejmě sehrálo také počasí, kdy se na hladině přehrady pohybovalo menší množství plavidel, než tomu bývá obvykle. Dva zjištěné přestupky policisté vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení,“ dodala tisková mluvčí.

Při kontrolách dostali vůdci plavidel havlíčkobrodské nealkoholické pivo, foto: Policie ČR

Na hladinu přehrady vyjel v sobotu do akce s policejním plavidlem hrotovický policista Vladimír Doležal, který má dokonalou místní znalost přehrady. Jak sám říká, přestupky na vodních hladinách postihuje především Státní plavební správa. Ta ovšem musí přestupce přistihnout přímo na místě činu, nebo jí musí někdo o protiprávním chování zaslat nezbytný důkazní materiál. Proto jsou také poměrně časné společné součinnostní akce, do nichž se zapojují policisté a pracovníci Státní plavební správy.

„Zaměřujeme se nejen na kontrolu plavidel, ale zajímá nás také všechno, co se děje v zátokách kolem přehrady. Tam se jiným způsobem nedostaneme a lidé na to velice často spoléhají. Občas zjistíme například nedovolené táboření, nedovolené vjezdy osobních automobilů nebo rozdělávání ohňů v lese nebo na okraji lesa. Především v době letního období by mohl požár, který by se vymknul kontrole, způsobit rozsáhlé škody a následky. Proto při řešení zjištěných přestupků postupujeme nekompromisně,“ doplňuje Vladimír Doležal.

Většinu zjištěných přestupků, kterých se dopustí vůdci plavidel, policisté vyřeší na místě v blokovém řízení uložením blokové pokuty. Pokud by se přestupek oznamoval Státní plavební správě, tak by za takové jednání hrozila v rámci správního řízení pokuta až do výše sto tisíc korun v případě fyzické osoby, v případě právnické osoby je pokuta za zjištěný přestupek ještě několikanásobně vyšší. Při opakovaném porušení předpisů hrozí provinilci i odebrání příslušného oprávnění vůdce plavidla. Na Dalešické přehradě budou policejní kontroly pokračovat po celou rekreační sezónu, protože z hlediska počtu rekreantů se jedná o velice významnou rekreační oblast.

  • Facebook
  • Twitter