Odkaz junáka Evžena u Štáflů stále žije
Evžen Štáfl byl brodský vášnivý skaut, nositelem nejvyšších skautských vyznamenání a bratr Arnošta Áry Štáfla. Se svou ženou Martou, která je také nositelkou nejvyššího skautského vyznamenání, bydlel ve starobylé Štáflově chalupě, která vyniká v kontrastu sousedního kostela svaté Rodiny v Havlíčkově Brodě.
V budově se nachází památeční místnost skautské klubovny, která zde působila pět let za 2. světové války. Klubovnu založil právě Evžen Štáfl.
„Evžen Štáfl byl velký vyznavač skautského hnutí a za války byl za své činy jako skaut vyslýchán na gestapu. Schovávali tady taky skautský totem,“ uvádí Igor Domkář, majitel antikvariátu Štáflova chalupa. Později byl Evžen Štáfl zatčen a uvězněn. Zmíněný totem byl původně umístěn na chatě v Kochánově, kam v roku 1942 vtrhlo gestapo a úplně ho rozštípali. Nový byl vyřezán až po obnovení Junáka v roce 1945. Když byl později skaut zakázán komunisty, schovávali ho ve Štáflově chalupě.
Evžen také sepisoval různé zážitky a rozhodl se se svými bratry a manželkou Martou jednu dobu provozovat loutkové divadlo. S bratrem Bedřichem Štáflem, který byl řezbář, vyřezal loutky a kulisy, které poté namaloval Arnošt Štáfl. „Všechny tyto talenty, jejich umělecké vlohy se tady spojily do jednoho a vzniklo malé loutkové divadlo,“ doplňuje Igor Domkář. Jejich loutkové divadlo, loutky, kulisy a různá jeviště doteď přebývají v chalupě.
Havlíčkobrodská Štáflova chalupa je také spojená s umělcem Otakarem Štáflem, který tu sice nebydlel, ale navštěvoval ji a také maloval. Budova je zároveň i antikvariátem od roku 2001. Stavení je středověkého typu dřevěného domu, která tam stojí už půl tisíciletí. „Podle mě je Štáflova chalupa významná svým stářím. To, že vydržela až do dnešních dnů, přestože její datace je snad roku 1511,“ dodává Igor Domkář.
Autor: Samuel Gärtner, Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského 2024