Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

O gulagu s Věrou Sosnarovou ve Velké Bíteši

/
/
/
1399 ZobrazeníBítešská akademie pořádá ve spolupráci s Kolpingovou rodinou, ICKK a Základní školou Velká Bíteš v pátek 4. května od 18.00 v Kulturním domě ve Velké Bíteši setkání s Věrou Sosnarovou a knihou jejích zážitků z ruských gulagů nazvanou Krvavé jahody. 

Věra Sosnarová byla unesená ruskými jednotkami Směrš ve čtrnácti letech spolu s devítiletou sestrou Naďou a jejich ruskou matkou z Brna do Sovětského svazu. V nápravném pracovním táboře na Sibiři zažívaly nekonečné hrůzy stalinského teroru, které matka
nepřežila. V pracovních táborech strávily celkem osm let.
Do Československa se obě sestry vrací až po devatenácti letech, za velmi nevýhodné pracovní smlouvy. Věře bylo 34 let a vážila 37 kilogramů. Při odjezdu ze Sovětského svazu i při příjezdu do vlasti musela odevzdat veškeré dokumenty a podepsat úplnou mlčenlivost, že nikdy nebude mluvit o tom, co prožila a viděla. Vše o minulosti muselo zmizet. Z obavy o opětovné odvedení na Sibiř mlčenlivost dlouho neporušila. O této části
její minulosti se nikdy nedozvěděl její manžel a dlouho ji neznali ani její dva synové. Věru neustále sledovala tajná policie.
Veřejně o své minulosti promluvila teprve po Sametové revoluci. Zážitky Věry Sosnarové zpracoval Jiří Svetozar Kupka v knize Krvavé jahody. Kniha bude po přednášce k zakoupení.

  • Facebook
  • Twitter