Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nová výstava fotografií v Domě Gustava Mahlera

/
/
/
165 Zobrazení



Výstava v Domě Gustava Mahlera s prostým názvem Fotografie začíná vernisáží ve středu 25. září v 17.00.  Představuje výběr z díla Květoslava Přibyla (nar. v roce 1943 v Praze).

Květoslav Přibyl, původní profesí architekt a fotografii se celý život věnoval především z osobního zájmu. I proto je výstava v Jihlavě teprve čtvrtou výstavou Přibylových snímků – poprvé se představil v roce 2007 v Malé výstavní síni v Liberci, následovaly dvě velké výstavy v Nové síni v Praze (2018 a 2023). 

Výběr kurátorů Květy Chaloupkové a Jaromíra Typlta se soustředí na černobílé fotografie, které vynikají především výtvarnými kvalitami a nedají se omezit na žánr. Přestože by se při zběžném pohledu mohlo zdát, že z velké části jde o tzv. dokumentární fotografii, tvůrčí záměr Květoslava Přibyla takové pojetí nevystihuje. 

„Jedním z Přibylových častých námětů jsou stavební dělníci, obvykle zachycení uprostřed pohybu, který najednou překvapivým způsobem zapadá do vznikající architektury a stává se v ní novým prvkem. V konstrukcích ploch, různých úhlů a křivek si všímáme skloněných, nakročených nebo i stínem dokreslených lidských postav, které přesně tam, kde jsou, působí jako nějaké svorníky, spojnice, opěry nebo ukotvení.

Jenže to samé se odehrává, i pokud člověk jenom přejde přes ulici, provede otočku v tanci, přidrží se při jízdě v metru nebo odloží doma utěrku na židli: chvíli se s něčím protíná, chvíli uzavírá nějaký zajímavý tvar, chvíli působí jako načrtnuté písmo. Neustále dochází ke změnám v prostoru, mění se rozestavení,“ píše v úvodním textu Jaromír Typlt.

I když bylo v úvodu řečeno, že Květoslav Přibyl vystavoval fotografie poměrně zřídka, je třeba připomenout, že už ve svých dvaceti letech, v roce 1963, si zjednal pozornost tím, že doprovodil svými snímky básnickou sbírku Miroslava Holuba Zcela nesoustavná zoologie, a poměrně hojně publikoval i časopisecky. Je znám i díky portrétům výtvarníků, především Vladimíra Boudníka, a také díky reportážním záběrům ze srpnové okupace roku 1968. Samostatně vydal knihy Fotografie v nesourodém světě (2007), Vzpomínky na Řecko (2017) a Fotografie (2023). 

  • Facebook
  • Twitter