Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nová naučná stezka spojuje areál Továrny Vír s přehradou i vyhlídkou Klubačice

/
/
/
174 ZobrazeníNová naučná Vírská stezka se v sobotu 29. června oficiálně otevře ve Víru, jedná se o další počin společnosti Údolí Svratky. Ta se před několika lety pustila do přestavby areálu bývalé továrny Rotter a letos postupně zahajuje provoz některých částí projektu, jako je například infocentrum, půjčovna sportovních potřeb, restaurace se zahrádkou, hostel či výrobna marmelád a dalších regionálních jedlých suvenýrů.

„Naučná stezka vede z Továrny na přehradní hráz a její součástí je i odbočka na skalní vyhlídku Klubačice. Doplňují ji dva informační panely seznamující turisty s historií areálu továrny a také stavbou přehrady,“ přiblížil David Matuška ze společnosti Údolí Svratky s tím, že start společné sobotní „zahajovací“ vycházky bude ve 14.00 z parkoviště v areálu Továrny Vír. Zřízení asi kilometr dlouhé trasy bylo zrealizováno za přispění participativního rozpočtu obce Vír.

Stezka navazuje na červené turistické značení od skalní vyhlídky Klubačice a Vírské skalky, přičemž upravená trasa rozšířila nabídku turistických okruhů a značených cest v těsném okolí obce sevřené v údolí mezi skalami. Zaparkovat je možné přímo v areálu Továrny a z parkoviště se pak vydat kolem továrního komína vzhůru k přehradní hrázi a na Klubačici. Stezku je však kupříkladu možné využít i jako návratovou z Jezerní ferraty. „Doufáme, že se nám na stezku brzy podaří doplnit také klasickou červenou turistickou značku Klubu českých turistů. U parkoviště v Továrně, kde je začátek, postupně vzniká odpočinková zóna s lavičkami, zelení a v budoucnu i vodním prvkem a různými zajímavostmi pro děti,“ upřesnil David Matuška.

Stavební práce na revitalizaci bývalé továrny, kde strojní a textilní výroba skončily před více než desetiletím, rozhodně nejsou u konce. Provozovatelé chtějí zachovat co nejvíce zejména prvorepublikových řemeslných hodnot a opět je zprovoznit. Ať už jde o zařízení vyrábějící elektřinu prostřednictvím vody z řeky Svratky, nebo i původní klenby, vrata, odhalené cihlové a kamenné stěny nebo některá technická zařízení.

  • Facebook
  • Twitter