Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nostalgická vzpomínka na havlíčkobrodský hostinec po dvaceti letech

/
/
/
1440 ZobrazeníV Havlíčkově Brodě se postupně začaly vytrácet koncem minulého století tradiční hospody. Pamětníci nejen z Havlíčkova Brodu si určitě občas vzpomenou na bývalý hostinec U Karla IV., který se nacházel v Horní ulici čp. 199.

Pro mladší generaci nebo lidi, kteří si už nemohou připomenout, kde byl hostinec U Karla IV.: souřadnice GPS: N 49.60870278 E 15.57853056. Po sametové revoluci si ho od majitelů pronajal Evžen Vopršal. Hospůdka původně fungovala jen od pondělka do pátku. Pak se k tomu přidalo sobotní dopoledne. Evžen Vopršal chodil pravidelně do Kotliny na hokej. Zde ho určitě napadlo, že po hokeji je potřeba zajít do hospody a popovídat si o vyhraném či prohraném zápase. Evžen málokdy sledoval nedělní zápas do konce, protože šel do hospody a otevřel ji. Štamgasti a příznivci hokeje se naučili chodit ke Karlu IV. po hokeji.

V hospodě měla většina ze stálých hostů svoje místo. Partičce v rohu pod televizí jsme říkali rumáci, protože popíjeli tento lidový mok zvláštním stylem podávání. Každý měl na stole svého panáka a číšník naléval přímo z ledové láhve. Nemohu vyjmenovat všechny štamgasty. Nerad bych na někoho vzhledem k mé paměti zapomněl. Byl by to asi dlouhý seznam jmen. Mohu popsat složení štamgastů podle zaměstnavatele: Český telecom, Policie České republiky, Tiskárna, Měšťanský pivovar, Okresní soud, ČSAD, ČD, Pozemní stavby, Česká pošta, Rico, Zetor, Plastimat, Strojtex, OPBH, TS, Ministerstvo obrany bylo zastoupené místní posádkovou hudbou, zastoupení mělo školství, kultura, bankovní sektor i zdravotnictví. Časem ale došlo k ukončení provozu hostince. Zavírání se uskutečnilo ve čtvrtek 31. května 2001. Sešlo se mnoho štamgastů i těch, kteří chodili do hospody zcela výjimečně, aby se rozloučili s personálem hospody: Evženem Vopršalem, Jiřinou Kuchtovou a Jiřím Radou.

Hrálo hudební trio ve složení: Jan Duben – kytara, foukací harmonika a zpěv, Jiří Beránek – bicí a Jan Novotný – harmonika. Trio postupně posílili: Jiří Cachnín – housle, Václav Palička – trubka a Petr Milichovský s kamarády.

V tento den v odpoledních hodinách přešly přes naše území dvě konvektivní bouře, doprovázené tornády. Při loučení s naší hospůdkou jsme si tehdy ani neuvědomili, jaká smršť se venku přehnala.

V prostorách hostince U Karla IV. se dnes nachází butik. V úterý 2. června 2009 měl pohřeb majitel domu Horní 199, Jiří Růžička. Zemřel ve věku 95 let. Na jeho rozloučení přišli nejen lidé, kteří pracovali v minulosti v hostinci U Karla IV., ale i štamgasti. Pár lidí přišlo zavzpomínat poprvé 30. prosince 2001 a zapálilo pár svíček na parapetu zrušené hospůdky u Karla IV. Další setkání se uskutečnilo přesně po 15 letech v úterý 31. května 2016 od 15.00. Informace o pietním setkání přišla na poslední chvíli, takže se nemohli zúčastnit setkání štamgasti a bývalý personál, kteří by rádi zavzpomínali na staré časy.

Sešlo se pár lidí… V pondělí 31. května 2021 si připomenou už 20 let konce hostince U Karla IV. Vzhledem k pandemii Covid-19 se nikdo nepokusil uspořádat setkání bývalých štamgastů, kterých už je přece jen méně než v roce 2001.

Snad někde nahoře v nebi si vzpomenou kamarádi na svoji oblíbenou hospůdku.

  • Facebook
  • Twitter