Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nominujte svou oblíbenou Alej roku 2023 také z Vysočiny, uzávěrka nominací se blíží

/
/
/
185 ZobrazeníArnika pořádá 13. ročník ankety Alej roku. Nominováno je 45 alejí ze třinácti krajů České republiky a každý den přibývají. V kraji Vysočina jsou nominovány 2 aleje. Obě aleje se řadí mezi dominanty okolí. Jedna z alejí získá díky anketě unikátní ošetření kořenů stromů.

Možnost nominovat Alej roku 2023 skončí 26. října. Hlasování veřejnosti začne poté 2. listopadu 2023 a bude probíhat až do čtvrtka 25. ledna 2024. V tomto období budou moci lidé z celé republiky hlasovat na stránce alejroku.cz pro svoji oblíbenou alej a rozhodnout tak, která z nich získá prestižní titul Alej roku 2023.

Specialitou tohoto ročníku ankety Alej roku bude poskytnutí kořenové injektáže stromům ve vybrané aleji, kterou provede firma Groown. Kombinace unikátních rozpustných organických živin, humusových látek, složek zadržujících vodu a prospěšných půdních mikroorganismů, podpoří růst a odolnost stromů a prodlouží jim život.

Jaké aleje se letos budou ucházet o zájem veřejnosti na Vysočině?

Alej Lipky v Telči
Dubová alej v Třešti  

Dubová alej, která lemuje cestu Třeště je dlouhá 1,5 kilometru a roste v ní 179 dubů starých asi 200 let. K Třešti patří stejně jako známé betlémy. Se sázením stromů tu začal pravděpodobně baron Leopold Wenzel von Sternbach. Ještě počátkem minulého století se z Třeště pořádaly výlety alejí s hudbou ke starému buku.

Za zmínku určitě stojí i Alej Lipky v Telči vysázená v 18. století. Na 1 400 metrech se nachází skoro 400 stromů. Je velmi oblíbeným cílem pro sportovce a výletníky, poskytující nejen stín, ale také vodu v kojenecké kvalitě – pítko se nachází na začátku aleje.

K zasílání dalších nominací vybízí koordinátorka ankety Aleje roku, Denisa Hronová: “Příběhy lidí spjaté s alejemi jsou výjimečné, zajímavé a motivující. Je vidět, že lidem na stromech záleží. Jsem jim vděčná, že se s námi o tyto příběhy dělí a pomáhají tak šířit povědomí o významu alejí v krajině. Zapojte se také do Aleje roku 2023 a objevte krásu a příběhy alejí ve svém okolí. Nominovat může kdokoliv – jednotlivec, škola, spolek, neziskovka, firma přes nominační formulář. Stačí, že se vám alej líbí, nebo že máte s ní spjatou milou vzpomínku. Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Každá má šanci na výhru, rozhodnout může její silný příběh, obdivuhodná krása, snaha o záchranu nebo zapojení místních lidí do hlasování.

Cílem ankety Alej roku je zvýšit zájem lidí o aleje a stromořadí, které patří ke zdravé a fungující krajině. Motivujeme lidi, aby se zajímali o vzrostlé stromy, protože jsou důležitou součástí našeho prostředí, přinášejí užitek lidem a pro přírodu mají také mnoho významných funkcí.

Např. nám pomáhají tím, že omezují hluk ze silnice nebo odnos zeminy z polí. Řidičům také usnadňují orientaci v noci nebo za deště. Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, polních cest a většinu z nich lemují stromořadí. V součtu už to má značný pozitivní vliv na přírodu. Stromy jsou domovem desítek, někdy i stovek, druhů živočichů. Někteří z nich je využívají při migraci mezi vhodnými biotopy nebo jako loviště. Zapojením do ankety nám pomáháte šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v české krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami nebo společně vysadili.

Nominující celorepublikové vítězky se může těšit na let balonem s HaBalon nebo na světelný obraz Li-Go. Pro autory nominací krajských vítězek připravíme dárkové balíčky s poukázkami do FotoŠKoda, lahůdkami od Perfectly Delicous, se vstupenkami do Bečovské botanické zahrady a další.

Úvodní foto: Dubová alej v Třešti, foto: Eva Přechová

  • Facebook
  • Twitter