Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nemocnice Havlíčkův Brod otevřela pracoviště magnetické rezonance

/
/
/
1484 Zobrazení



Nemocnice Havlíčkův Brod ve čtvrtek 11. července otevřela a zprovoznila nové moderní pracoviště magnetické rezonance, které by mělo zkvalitnit lékařské vyšetření.

„Magnetická rezonance přináší jiné možnosti vyšetření, než jaké jsme měli dosud k dispozici díky CT či gama kamerám. Hlavní výhodou je vyšší schopnost rozlišení složek měkkých tkání a absence rentgenového záření,“ řekl primář radiodiagnostického oddělení Robert Pípal.
Pracoviště slavnostně otevřel hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek. „I přesto, že Kraj Vysočina má obrovskou snahu krajské nemocnice stále dovybavovat nejmodernější diagnostickou technikou, uvědomujeme si, že bez kvalifikovaných zaměstnanců, kteří mají na prvním místě blaho a zdraví pacienta je naše veškerá snaha jen poloviční. V tomto ohledu máme na Vysočině obrovské štěstí,“ nechal se slyšet hejtman Jiří Běhounek. V odpoledních hodinách si pak přístroj a zázemí pracoviště prohlédli zaměstnanci nemocnice a široká veřejnost. Nové pracoviště pacientům přináší výrazné zkrácení čekací doby na vysoce speciální vyšetření, navíc odpadne cestování za diagnostikou do jiných zdravotnických zařízení.
Aby mohlo pracoviště v Nemocnici Havlíčkův Brod vzniknout, musela nemocnice přistavět adekvátní prostor k hlavní lůžkové budově s přímou návazností na radiodiagnostické oddělení. Stavbu zafinancoval zřizovatel nemocnice Kraj Vysočina., samotný přístroj pak byl financován z projektu IROP. „Pořizovací cena přístroje byla s daní 31,6 miliónů korun. Stavební investice dosáhla částky 16,7 miliónů korun, přičemž větší část již byla investována v minulém roce,“ doplnil ekonomický náměstek ředitele Nemocnice Havlíčkův Brod Jiří Hiblbauer.
Hlavním dodavatelem stavební části byla vybrána ve veřejné soutěži firma Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod, a. s. „Přístavba má obdélníkový půdorys. Je umístěna do proluky mezi pavilony chirurgie a diagnostické centrum a realizovaná z monolitického železobetonu. Pracoviště je koncipováno jako zcela samostatný funkční celek skládající se z vyšetřovny, ovladovny přístroje, dvou svlékacích kabinek a přípravny. Součástí provozu je čekárna, popisovna pro lékaře a sociální zařízení,“ doplnil o stavbě technický náměstek ředitele Nemocnice Havlíčkův Brod Josef Tvrdý.
Přístroj MAGNETOM Aera 48 se supravodivým kryogenním magnetem o síle 1,5 T /včetně chlazení a speciálního přístrojového vybavení/ dodala společnost Siemens Healthcare, s. r. o. „Tento přístroj patří mezi špičková zařízení a umožňuje všechny moderní metody současné MR diagnostiky, jako difusní, perfusní i celotělové vyšetření. Vyniká vysokou kvalitou zobrazení, komfortem pro obsluhu i pacienty. Díky bohatému cívkovému a SW vybavení umožní značně rozšířit spektrum prováděných vyšetření,“ uvedl Vratislav Švorčík, ředitel Siemens Healthcare. Přístroj tvoří obrovský magnet ve tvaru tunelu a pohyblivé vyšetřovací lůžko. Součástí celého zařízení je vyhodnocovací systém, obslužný pult ve vedlejší místnosti a technické zázemí. Přístroj má největší elektrický příkon ze všech instalovaných zařízení v havlíčkobrodské nemocnici.
Magnetická rezonance je moderní zobrazovací vyšetření, které je nebolestivé a šetrné pro lidský organismus. „Vznikem pracoviště magnetické rezonance došlo k rozšíření diagnostických metod a tím i k urychlení diagnostiky řady onemocnění. Díky kvalitnímu přístrojovému vybavení a moderním vyšetřovacím postupům, kterými nyní disponuje naše radiodiagnostické oddělení, můžeme poskytovat špičkové diagnostické zázemí všem klinickým oddělením a v případě potřeby i součinnost ostatním nemocnicím v kraji,“ dodal ředitel nemocnice David Rezničenko.
Magnetická rezonance vytváří podobně jako CT vizuální řezy těla. Nepoužívá k tomu ale rentgenové záření. Využívá signálů, které vysílají vodíkové ionty v magnetickém poli. Poskytuje ostré kontrastní snímky všech měkkých tkání. Toho se s úspěchem a nejčastěji využívá zvláště při zobrazení mozku a míchy. Další významné uplatnění má rezonance při zobrazení měkkých částí kloubů (např. vazů nebo meziobratlových plotének) a cév.

  • Facebook
  • Twitter