Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Někdo zabil dvě mláďata orla mořského. Pokácel strom i s hnízdem

/
/
/
1057 ZobrazeníDvě mláďata kriticky ohroženého orla mořského zahynula minulý týden na Vysočině poté, co někdo pokácel strom i s hnízdem.

„Mladí orli mořští se zabili pádem z výšky. Někdo pokácel jen tento jediný strom. Agentura ochrany přírody a krajiny už podala trestní oznámení na neznámého pachatele,“ informuje psovodka Klára Hlubocká, která se společně se psy Samem a Victorym v České společnosti ornitologické věnuje potírání ptačí kriminality.

Jako největší dravec žijící v Česku nemá orel mořský v přírodě přirozeného nepřítele, ohrožuje ho pouze člověk. Pytláci při tom používají zvláště brutální způsob usmrcení – nástrahu s nervovým jedem karbofuranem, po jehož požití zvíře umírá dlouho a bolestivě v křečích. „Od začátku ledna do konce dubna se bilance mrtvých orlů mořských vyšplhala na dvanáct. U devíti z nich už analýza prokázala otravu karbofuranem, jehož držení je v celé Evropské unii zakázané už od roku 2008,“ upozorňuje Hlubocká, která v terénu pátrá se psy po otrávených nástrahách a jejich obětech.

Případy otrávených zvířat se objevují napříč celou republikou, některé z nich ale zaskočí i zkušené ornitology. „Na Uherskohradišťsku jsme na jedné lokalitě vypátrali celkem deset nálezů s podezřením na otravu,“ říká Hlubocká. Na místě se našli dravci luňák červený, dvě káně lesní, zbytek zřejmě motáka pochopa, dále čtyři krkavci velcí, vrána šedá a také lasička. Na vyšetřování všech výše uvedených případů nyní pracuje policie.

Psí jednotka České společnosti ornitologické navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, nejčastěji ale na ohlášení občanů.

Loni se počet zabitých ptáků vyšplhal na číslo 54, z toho 43 bylo dravců (6 orlů mořských). Letos je za první čtyři měsíce zabitých ptáků 45, z toho 29 dravců (12 orlů mořských).

  • Facebook
  • Twitter