Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nejen pro nespavce: Noc v zámeckém muzeu ve Žďáře nad Sázavou, 19. května

/
/
/
172 ZobrazeníLetošní muzejní noc bude ve Žďáru nad Sázavou věnována odkazu sv. Jana Nepomuckého. Muzeum nové generace bude otevřeno od 17.00 do 23.00 a při speciální noční prohlídce odhalí návštěvníci příběh hvězdy.

Od 17.30 se uskuteční přednáška Stanislava Mikule o životě a symbolice Jana Nepomuckého. Poté se návštěvníci seznámí se vznikem stavby Poutního kostela na Zelené hoře, který je od muzea vzdálený na dohled a je od roku 1994 zapsána na seznamu UNESCO. Opat cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva tehdy povolal architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla a společně dali vzniknout jedinečné stavbě, která je poctou světci Jana Nepomuckého. Dodnes je kostel považovaný za vrcholné dílo barokní gotiky i Santiniho životní výtvor, na Zelené hoře se tyčí od roku 1722 a je označován jako hvězda hvězd. Příběh Santiniho života a jeho staveb si návštěvníci připomenou také při prohlídce v Muzeu nové generace.
Děti se v rámci muzejní noci zapojí do kreativního tvoření, vyrobí si hvězdu, kterou pomalují fosforeskujícími fixami a potom ji rozsvítí pod modrým světlem. Na muzejní noc je zvýhodněné vstupné 100 Kč.

Od 20.30 se areál rozezní tóny loutny a akordeonu, večerní koncert se uskuteční na místních sádkách. Jitka Baštová hrající na loutnu a Jindřich Macek hrající na akordeon provedou hudebním pásmem Kodex o Václavu IV. Hudební pásmo s průvodním slovem o Václavu IV. připomene výročí 600 let od smrti římského a českého krále, lucemburského vévody, markraběte braniborského, syna Karla IV. Vstupenky je možné zakoupit na místě nebo v předprodeji za 350 Kč.
Výstava Kraj!na až do 31. května.

Výstava o naší zemědělské krajině, jejích problémech a možných řešeních.
Více informací na: https://zamekzdar.cz/.

  • Facebook
  • Twitter