Na Vysočině vzniká platforma pro inovace a spolupráci v udržitelnosti
Kraj Vysočina čelí řadě významných ekonomických, environmentálních a společenských výzev, které snižují vyhlídky na udržení kvality života jeho obyvatel do budoucna. Nově vzniklá platforma VyHUB se snaží pomáhat všem těm, kteří na tyto výzvy reagují. Dobrou zprávou je, že jich není málo.
Projekt VyHUB (Vysočinský HUB) je zaměřen na podporu udržitelných inovací v regionu. Vznikl z iniciativy jihlavské výzkumné a konzultační společnosti SUSTO – Sustainability Tools, která spolu s investiční společností Yottabe poslední dva roky mapovala regionální prostředí a zjišťovala, co místním inovátorům a podnikavcům chybí. Výzkum ukázal, že klíčovými faktory jsou sdílení znalostí, spolupráce a vzdělávání v oblasti udržitelnosti.
„Výsledky nás motivovaly k akci. Spolu s regionálními partnery chceme, aby se Vysočina stala místem, kde lidé prosperují a vytvářejí ekonomickou, společenskou i environmentální hodnotu. Věříme, že zvědaví a rozmanití aktéři mohou spolupracovat na budování zdravé a prosperující Vysočiny,“ vysvětluje Jan Kurka ze SUSTO.
Vysočina čelí mnoha výzvám, které vyžadují odvážná a společná řešení. Klimatická změna už není vzdálenou hrozbou – její dopady pociťujeme i zde. Kůrovcová kalamita zásadně proměnila naše hospodářské lesy. Denně čelíme společenským i ekonomickým výzvám. Stárnutí populace, nízké regionální HDP, odliv mladých a talentovaných lidí a další problémy vytvářejí složité prostředí, které však zároveň otevírá příležitosti pro inovativní a udržitelná řešení.
Spolupráce je základem pro dosažení dlouhodobých výsledků, zvláště v oblasti udržitelnosti. Tento princip potvrzují i partneři VyHUB. „Udržitelnost je komplexní problém, který vyžaduje společná řešení. To jsme si my i všichni partneři VyHUB velmi dobře vyzkoušeli v řadě našich dosavadních činností. Bez spolupráce se moc neposuneme,“ říká Jan Nekovář z Yottabe.
Místní iniciativa VyHUB se proto zaměřuje na propojení firem, neziskovek i místních samospráv, aby se v regionu udržitelným inovací dařilo. Na vzniku VyHUB se dále podílí nezisková organizace Chaloupky a regionální kancelář CzechInvest. „Reagujeme mimo jiné na rostoucí nejistotu ohledně klimatických změn a dalších globálních výzev. Vysočina již nyní ukazuje řadu konkrétních projektů s pozitivním dopadem. VyHUB pomůže těmto aktivitám získat zaslouženou pozornost a podporu, protože udržitelná řešení nejlépe vzkvétají tam, kde je silná spolupráce,“ říká Martin Kříž z Chaloupek.
„Na Vysočině dosud taková to inovační síť chyběla, což se nyní mění díky vzniku VyHUB,” doplňuje Adéla Lánová z CzechInvestu. VyHUB zatím funguje převážně online. Na webu www.vyhub.cz najdete mapu inovací a aktérů udržitelnosti v regionu, společně s inspirativními články a rozsáhlou analýzou stavu Kraje Vysočina. „Aby spolu mohli lidé a organizace efektivně spolupracovat, musí o sobě nejdříve vědět. Proto plánujeme postupně od února 2025 vzdělávací a networkingové akce, které umožní osobní setkání,“ uzavírá Jan Kurka.
Stav aktérů a jejich inovací na mapě není definitivní, jde o první výkop a každý, kdo se v oblasti udržitelnosti realizuje, se nyní může přihlásit, příp. nominovat někoho dalšího, o kom je přesvědčený, že by na mapě neměl chybět.