Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na Vysočině se zvýšil počet nemocných, respirační potíže trápí hlavně děti

/
/
/
313 ZobrazeníKrajští hygienici na Vysočině zaznamenali ve 12. kalendářním týdnu 1 468 nově hlášených případů akutních respiračních onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce nemocných je stále na Žďársku (1 983 případů na sto tisíc obyvatel) a dále na Havlíčkobrodsku (1 640 případů na sto tisíc obyvatel).

Oproti předcházejícímu týdnu se nemocnost na Vysočině zvýšila o 3 %. „Nejvíce nemocných je stále mezi dětmi jak předškolního, tak školního věku. V této skupině čísla znovu stoupají. Mezi dětmi od 6 do 14 let jsme zaznamenali nárůst relativní nemocnosti dokonce o 30 %,“ informovala Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice kraje Vysočina.

V minulém týdnu odborníci z Vysočiny laboratorně potvrdili 28 případů chřipky bez závažného průběhu. Z toho bylo osm případů chřipky typu A, dvacet případů pak chřipky typu B. Dále v laboratořích potvrdili osm případů onemocnění způsobených RS viry, také bez závažného průběhu.

„Stále bychom měli dodržovat jednoduchá pravidla, abychom co nejvíce zamezili šíření respiračních onemocnění. Také abychom zabránili tomu, že sami onemocníme. Patří mezi ně časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou, případně použití dezinfekce. Zvláště pak po návštěvě míst s velkou koncentrací osob, jako je MHD nebo velké obchody. Další důležité pravidlo je kýchání a kašlání do papírového kapesníku, ne do holých rukou. Protože dlaně jsou teplé a vlhké, jsou ideálním prostředím pro množení virů a bakterií a následný přenos infekce dál. Měli bychom se také vyhýbat kontaktu rukou s obličejem a oblastí očí. Sníží se tak výrazně riziko přenosu nákazy z kontaminovaných předmětů,“ doporučuje Hana Pavlasová.

„Opravdu velmi důležité je pravidelné a intenzivní větrání uzavřených prostor, například školních tříd nebo kanceláří. A samozřejmě, když se udržujeme v dobré kondici pohybem, zdravou stravou a pobytem na čerstvém vzduchu, naše tělo lépe odolává nemocem,“ doplňuje Pavlasová.

Když někdo onemocní, je základ léčby zůstat doma v posteli, pít dostatek tekutin, mít přísun nejlépe přírodních vitamínů. Ke zmírnění příznaků nemoci, jako horečka, kašel, rýma, bolesti kloubů a svalů, lze užívat volně prodejné léky.

Pokud se ale stav pacienta nelepší, přetrvávají vysoké horečky, zhoršuje se kašel, je na místě kontaktovat lékaře.

Relativní nemocnost na akutní respirační onemocnění (ARI) – Krajská hygienická stanice kraje Vysočina (khsjih.cz) v roce 2022/2023.

  • Facebook
  • Twitter