Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na malé fanoušky filmů čeká ve Stříbrném domě v Jihlavě bohatý festivalový program

/
/
/
146 Zobrazení



Festival dokumentárních filmů v Jihlavě (MFDF) nabízí také program pro děti pod názvem Ji.hlava dětem. Ten mladým divákům umožňuje mít vlastní akreditaci a navštívit workshopy, pohádky a projekce. Rodiče mají také možnost umístit děti do služby péče o děti, aby měli čas navštívit některou z projekcí pro dospělé publikum.

MFDF vychází od roku 2018 vstříc i rodinám s dětmi. Pro děti má festival přichystaný každodenní program přizpůsobený několika věkovým kategoriím. Většinu témat propojuje orientace na film. Veškeré dětské aktivity mají zázemí ve Stříbrném domě na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě.

Pro nejmladší děti nabízí festival službu péče o děti v nepřítomnosti rodičů. Ta se nachází za čajovnou. Jedná se o místnost s pěnovým kobercem, polštáři a hračkami, kde si děti pod dozorem můžou hrát. Na děti dává pozor pět dobrovolnic z Dětského lesního klubu Hájenka, které se střídají, případně vypomáhají i dobrovolníci z festivalu působící ve stejné budově. Službu využívá odhadem dvacet dětí denně, dalších zhruba čtyřicet navštíví herní místnost i za přítomnosti rodičů. Kapacity služby jsou omezeny podle rozhodnutí aktuálně přítomných pracovnic. „Není tedy jistota, že dítě vezmeme,“ říká Marie Holubová, jedna z pracovnic nabízené služby. Dodala ale, že se zatím za dobu konání 28. ročníku festivalu nestalo, že by některé dítě odmítli z kapacitních důvodů přijmout. Důležité je ale to, aby do služby péče o děti přivedl rodič své ratolesti osobně. Provozovatelé služby si totiž musí zapsat základní informace o přijímaném dítěti a o jeho rodiči včetně kontaktního údaje. Konkrétně je na místě potřeba nahlásit jméno dítěte, jméno rodiče, telefonní číslo na rodiče a čas, po kterém si rodič přijde dítě zase vyzvednout.

Animační dílna

Po celý den taky ve Stříbrném domě funguje animační dílna. V ní si děti z plastelíny nebo z papíru vyrábějí loutky, které pak nafotí a z fotek sestaví krátkometrážní film. Veškerou práci si na něm mohou odvést děti samy a na konci si film zaslat na e-mailovou adresu, aby si ho mohly uchovat na památku. Dílna nabízí také možnost vytvoření pixelového filmu se živými herci. Animační dílnu vedou studenti a studentky Střední umělecké školy grafické v Jihlavě.

Hlídací služba

K animační dílně je připojena interaktivní výstava animovaných příběhů, která zájemce zavede do světa animace a optických iluzí. Zabývá se takzvaným zdánlivým pohybem. „Věci, co souvisí s animací, ale nejsou animace,“ shrnuje zjednodušeně Jana Kubešová, jedna ze studentek střední školy. Vyzkoušet si děti mohou flipbooky, praxinoskopy nebo rotační disky. Mezi stanovišti nechybí ani thaumatrop, podle slov Kubešové a její spolužačky Elišky Illkové nejznámější nejspíš experimentem Ptáček v kleci, kdy se na jedné straně kartonu nacházel obrázek prázdné klece a na druhé straně obrázek ptáka. Po roztočení kartonu se zdá, že se pták nachází v kleci.

Mimo celodenní aktivity se mají děti možnost zúčastnit taky workshopů, pohádek a promítání Večerníčků. Ty jsou vždy členěné podle doporučeného věku dítěte a podle tématu. Děti si tak mohou vyzkoušet nejen práci filmaře, ale taky se dozvědět něco o včelách, o koloběhu vody nebo se podívat na svoje oblíbené hrdiny z Večerníčků.

V úterý 29. října se mimo jiné konal workshop Příběh kapky Jarmily pro mladší děti. „Ahoj!“ volaly nadšené děti na plyšovou kapku vody, kterou v rukou držela jedna z tvůrkyň workshopu. Dvacet pět dětí sedělo v kruhu na zahradě Stříbrného domu a interagovaly se dvěma ženami, které přijely reprezentovat projekt H2Ospodař. Jedna z nich ukázala dětem mapu světa. „Obrázek Jarmilčina domova,“ jak zaznělo, děti rychle identifikovaly – vodní plocha na Zemi. Děti zavřely na pokyn oči. „Co se vám vybaví, když řeknu slovo voda?“ Od dětí se ozývala slova jako déšť, povodně, bazén, řeka, moře, loď nebo kapka. Na workshopu ale děti řešily také koloběh vody nebo důvod pohybu mraků po obloze.

K účasti na akcích Ji.hlavy dětem je potřeba, aby dítě mělo vlastní akreditaci. Ta je bezplatná, žádá se o ni online na stránkách MFDF a nutný je k jejímu pořízení vlastní uživatelský účet dítěte, e-mailová adresa, uvedení data narození a telefonního kontaktu na rodiče.

  • Facebook
  • Twitter