Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Mrkvancová pouť v Polné

/
/
/
2331 ZobrazeníTradiční Mrkvancová pouť v Polné proběhla o víkendu 7. až 9. září za účasti obyvatel i řady návštěvníků blízkého a vzdáleného okolí. Předvedl se i manželský pár – Zachariáš z Hradce a Kateřina z Valdštejna. Šlechtic, který díky sňatku s bohatou nevěstou získal také panství v Polné , Přibyslavi a Ronově, i stříbrné doly ve Stříbrných Horách. Jeho jméno je spojováno zejména s Telčí.

S Polnou je spojována i významná česká spisovatelka Božena Němcová, autorka nesmrtelného díla Babička. Její busta stojí na nádvoří zdejšího zámku. Manžel Boženy Němcové v Polné pracoval na finanční expozituře. Rodina byla v kontaktu s místními obrozenci, v jejichž čele stál hostinský a primátor města Antonín Pittner. Němcovi také navštěvovali ochotnické divadlo. A narodila se jim tu dcera Dora. S Polnou je spjata i spisovatelka Vlasta Pittnerová, která dokázala velmi barvitě vylíčit radosti a bolesti lidových postaviček ze samot, vesnic, panství a malých měst, zejména na Žďársku. Její povídky dodnes patří k nejčtenějším. Méně známá je jako překladatelka z němčiny.

Mrkvancová pouť v Polné

V době pouti jsou slouženy i mše svaté, nechybělo vystoupení hudebních seskupení, jakými jsou Havlíčkobrodská dvanáctka pod vedením Zbyňka Paličky a country kapela XˇANDI. Rodiny s dětmi si užily zábavy a pouťových atrakcí všeho druhu. Malí i velcí návštěvníci se také mohli svézt na koni, podívat se na ukázku dobového souboje o krásnou ženu, vyzkoušet si střelbu z kuše nebo se zblízka seznámit s hady. Velkým lákadlem bylo předvedení umění živých dravců. Nabídka zboží byla vskutku velkolepá, nechyběly ani tradiční mrkvance, na odbyt šel i letošní česnek. Součástí toho všeho bylo i nádherné slunné počasí.

  • Facebook
  • Twitter