Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Monitoring kvality koupacích vod na Vysočině odhalil bakteriologické znečištění vody v Lomu Horní Cerekev. Příčiny se zjišťují

/
/
/
403 ZobrazeníPoslední červnový týden proběhlo opětovné testování kvality vody v koupacích plochách na Vysočině. Velmi překvapivé výsledky jsou z Lomu Horní Cerekev, kde hygienici zjistili bakteriální znečištění a koupací plochu zařadili do červené kategorie voda nevhodná ke koupání. Příčinu znečištění krajští hygienici zjišťují.

Proto odebrali kontrolní vzorek vody, laboratorní výsledky budou známy v pondělí 3. července. „Laboratorní výsledky testů vody z Lomu Horní Cerekev, prokázaly bakteriální znečištění. Výsledek nás velmi překvapil, protože se jedná o lokalitu, která se vyznačuje vždy vysokou kvalitou vody. Příčinu znečištění zjišťujeme. Ještě dnes byl proto proveden kontrolní odběr vody, zda se jednalo o jednorázové znečištění nebo trvalejší situaci. Laboratoř nám výsledek oznámí v průběhu pondělí 3. července,“ uvádí Milan Brychta, ředitel Odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice kraje Vysočina (KHSV). Jeho odbor má monitoring kvality koupacích vod na starosti. Červená kategorie, do které je aktuálně Lom Horní Cerekev zařazen, označuje vodu nevhodnou ke koupání, která neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání zde nelze doporučit zejména pro citlivé jedince.

Výsledky ostatních z patnácti sledovaných lokalit na Vysočině odpovídají současnému počasí. Na šesti místech bylo zjištěno zvýšené množství chlorofylu-a, voda ke koupání je zde i nadále vhodná. „Výskyt sinic byl opakovaně zjištěn v rybníku Kachlička, tato vodní plocha je proto stále zařazena do oranžové kategorie a po koupání zde doporučujeme veřejnosti se osprchovat,“ doplňuje Milan Brychta.
Průběžné výsledky monitoringu koupacích vod v Kraji Vysočina jsou umístěny na webových stránkách KHSV. Zjišťování kvality koupací vody se provádí dle stanoveného harmonogramu minimálně každých čtrnáct dní. V případě zjištění zhoršení kvality se odběr vzorků vody provádí častěji.

Úvodní foto: Rybník Kachlička na hranicích Havlíčkobrodska a Pelhřimovska

  • Facebook
  • Twitter