Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Množí se podvody na internetu! Nezpřístupňujte své internetové bankovnictví, varují policistéO statisíce přicházejí lidé, kteří chtěli na začátku prodat věc za pár set korun. Jak varují policisté, pachatelé se zaměřují na internetové portály a sociální sítě, kde lidé zveřejňují nabídky ke koupi věcí, které už sami nepotřebují. Nemají ale zájem věc koupit, jejich cílem je prodávajícího podvést a připravit ho o peníze.

„Chybou je reagovat na zaslaný odkaz, přihlašovat se poté do svého internetového bankovnictví a zpřístupňovat přihlašovací údaje a údaje k platební kartě. Prodej věci se totiž může stát pro podvedeného noční můrou. V mžiku může místo zisku přijít o desítky, ale mnohdy i stovky tisíc korun,“ varuje policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Chtěl prodat tažnou tyč za dětské kolo, přišel o sto tisíc

Obětí podvodníka se stal muž, který chtěl prostřednictvím internetu prodat tažnou tyč za dětské kolo za necelou tisícikorunu. Na zájemce nečekal dlouho, prodej ale neskončil tak, jak si představoval. Domluvili se spolu na využití služeb přepravní společnosti a od zájemce obdržel e-mailem odkaz, který rozklikl.

Muž vyplnil přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví a ke kartě. Následovalo pro něho velmi nepříjemné překvapení, když zjistil, že z jeho účtu zmizelo více než desítkou transakcí celkem přes sto tisíc korun.

Nepovedený prodej kabelky a škoda za 200 tisíc

Ještě o větší částku přišla žena, která chtěla prodat kabelku prostřednictvím nabídky na sociální síti. Přišla jí zpráva od zájemkyně a následovalo zaslání odkazu. Také v tomto případě žena vyplnila všechny údaje k bankovnictví a dále zadala kód, který jí zájemkyně o kabelku zaslala. Když se následně přihlásila do svého internetového bankovnictví, zjistila, že přišla o bezmála 200 tisíc korun.

Jak se podvodníkům bránit

  • Neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte
  • Na internetové stránky dopravců přistupujte vlastním zadáním, nikoli zaslaným odkazem
  • Nikdy nesdělujte žádné údaje ke svému internetovému bankovnictví
  • Nikdy neposkytujte číslo platební karty, ani žádné další údaje ke kartě
  • Když něco prodáváte, kupujícímu stačí, aby znal číslo vašeho účtu
  • Pokud autorizujete jakoukoliv platbu, dobře si vždy přečtěte, co autorizujete
  • Facebook
  • Twitter