Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Mladí přírodovědci změřili síly na Vysočině

/
/
/
895 ZobrazeníKrajské kolo ekologické soutěže Zlatý list se uskutečnilo v minulém týdnu na Vysočině, zúčastnilo se ho patnáct týmů z jedenácti škol, které změřily síly během tradiční přírodovědné soutěže Českého svazu ochránců přírody. Tu každoročně pořádá ekocentrum Chaloupky, o. p. s.


Mezi patnáctkou družstev z Vysočiny (osm v kategorii mladších a sedm v kategorii starších žáků) se utkalo o postup do národního kola, které proběhne 18. až 23.  června u Štramberka v Moravskoslezském kraji.

První den soutěžícím propršel

V kategorii starších (2. stupeň ZŠ a příslušné ročníky víceletých gymnázií) proběhl velký boj o postup do národního kola mezi týmem geologického kroužku při ZŠ Březinova Jihlava a pelhřimovským gymnáziem. Podobně jako loni uteklo pelhřimovským prvenství jen velmi těsně, o jediný bod. „Jako tým jsme byli letos na Zlatém listu poprvé,“ uvedla za vítězný tým Děti anthraxu Jitka Waldhauserová. „Věděli jsme, že máme dost bodů, ale že budeme první, jsme netušili. Do národního kola se moc těšíme, potkáme se tam s kamarády z jiného kraje a také s organizátory, se kterými se známe.“ Na třetím místě skončil tým Kulíšci ze ZŠ Nové Veselí.

Soutěžící plnili nejrůznější úkoly

V kategorii mladších (1.- 6. třídy ZŠ a víceletých gymnázií) zvítězil tým Premianti z Gymnázia Chotěboř, na druhém místě skončili Slimáčci z gymnázia Jihlava a na třetím Kulíšci ze ZŠ Nové Veselí. Jihlavský tým nastupoval z pozice náhradníka, přesto se dokázal dostat až na druhé místo. „Tohle kolo nám přišlo poklidnější než to první v Zoo Jihlava. Bylo tu méně lidí a mohli jsme se lépe koncentrovat. Také otázky nám lépe sedly a přišly nám zajímavé,“ dodala Veronika Dvořáková za tým Slimáčků.

 

Šestičlenná družstva rozdělená do dvou tříčlenných hlídek řešila na stanovištích soutěžní stezky úkoly z oblasti dendrologie, entomologie, batrachologie, ornitologie, botaniky, myslivosti, geologie, péče o les, ichtyologie, přežití v přírodě a odpadů. Součástí hodnocení družstva byla i prezentace praktické práce pro přírodu a celoroční činnost kolektivu před tříčlennou porotou. Bohužel kvůli vytrvalému čtvrtečnímu dešti nedošlo na exkurzi do lesů v Šebeni, kde se pod větvemi smrků skrývá přes tisíc mravenišť, což je největší koncentrace mravenců v Česku.
Smyslem soutěže je umožnit setkání dětem se zájmem o přírodu a formou soutěže ověřit jejich znalosti. Děti se učí veřejně prezentovat své aktivity a formulovat nabyté znalosti. Soutěž si taktéž klade za cíl motivovat děti a vedoucí kolektivů k další činnosti v přírodě a pro přírodu.

Krajské kolo soutěže pořádají Chaloupky, o. p. s. Akce proběhla za podpory kraje Vysočina, ČSOP a městyse Křižanov. Ceny výhercům předávala starostka Křižanova Marie Smejkalová. Naše poděkování patří jak dobrovolnicím z řad studentek, které nám po celou dobu pomáhaly, tak všem pedagogům a vedoucím dětských kolektivů, kteří po celý rok s dětmi pracují a vedou je k lásce k přírodě.

Autorka textu i foto: Lenka Šuveríková

  • Facebook
  • Twitter