Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Mezinárodní filmový festival studentskýma očima

/
/
/
584 ZobrazeníPátek 28. října není letos pouze jen státní svátek, ale i čas, kdy na Mezinárodní filmový festival přijíždí nejvíce návštěvníků. Velkými tématy, kterými se dokumenty zabývají, jsou především válka na Ukrajině a klimatická krize. Festival ale představuje i další příběhy, které jsou stále aktuální, přestože jim většinová společnost nevěnuje tolik pozornosti.

V sekci Česká radost mohli diváci zhlédnout film Pongo Calling o životě romské rodiny, která se kvůli xenofobii a rasismu z České republiky přestěhovala do Velké Británie. Mezi humornými momenty čeká diváka i těžce stravitelná pravda o tom, jak těžký život můžete mít jen kvůli barvě pleti. Dokonce musíte obhajovat svůj národ před rasistickými výroky prezidenta, který by měl reprezentovat stát a všechny jeho občany. Tím začal příběh Štefana Ponga, jenž na interview prezidenta Zemana v roce 2018 zareagoval a podpora, kterou dostal od dalších romských občanů, byla ohromná. Posílali fotky, ukazující, jak pracují, i když prezident tvrdil opak. Štefan Pongo se ale nezastavil a poskytoval pomoc romským komunitám na Slovensku i v Česku, kde lidé žijí v nepředstavitelných podmínkách. Film připomíná, jak lehce se může zapomenout na problémy nebo nenávistné výroky, pokud se vás netýkají přímo.

Jihlava žije na konci října festivalem dokumentů

Podobně přehlíženým obětem sexuálního násilí dává prostor beseda Hranice násilí k podcastové sérii Táni Zabloudilové na Radiu Wave. Představuje diskuzi o stereotypech, kterým oběti čelí, ale i o nedůvěře policie nebo blízkých. Podcast se věnuje ženám, ale podle Táni Zabloudilové je důležité, aby se někdo věnoval i obětem – mužům. Společnost totiž často ani nevěří tomu, že muž může být znásilněn.

Diskuze s režisérem Tomášem Kratochvílem

Program festivalu je nabitý, pokud ale do Jihlavy na Mezinárodní filmový festival zavítáte, nenechte si ujít trhy, probíhající na Masarykově náměstí, kde můžete koupit udržitelně ušité oblečení, batohy vyrobené z jablečných slupek od jihlavské značky XISS, originální obrazy nebo malované přírodní svíčky.

Užít si můžete i bohatý noční život, jež vlévá Jihlavě vždy jednou ročně krev do žil. Koncerty v hudebním stanu nebo kavárny či bary jsou narvané k prasknutí, ale vzhledem k tomu, že letos počasí přeje, dá se i postávat se svařákem venku.

  • Facebook
  • Twitter