Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Letní univerzita v Dukovanech přilákala rekordní počet studentek

/
/
/
715 ZobrazeníTřicítka nejlepších zájemců o účast na 13. ročníku Letní univerzity úspěšně absolvovala dvoutýdenní stáž v Jaderné elektrárně Dukovany. Zájem o účast byl i přes preventivní opatření vysoký. Ze 100 přihlášených vysokoškolských studentů bylo na základě vstupních testů vybráno 30 nejlepších, mezi kterými bylo i 8 studentek. Jde o historicky největší zastoupení dívek, které je projevem rostoucího zájmu o uplatnění v moderním technickém oboru, které jaderná energetika nabízí. Královnou Letní univerzity se stala Adéla Chalupová z ČVUT v Praze a Králem Letní univerzity Marek Tuhý z VUT v Brně.

Program Letní univerzity tvořily především přednášky a exkurze do provozu elektrárny. Studenti se nejprve seznámili s teorií fungování jaderky a poté následovaly praktické exkurze. Za doprovodu odborníků se studenti podívali přímo do provozu elektrárny. Podrobně se seznámili například s provozem strojovny, chladících věží, ale také simulátorem blokové dozorny nebo s vybavením a fungováním havarijního štábu. „Z míst, která jsme mohli navštívit, mě asi nejvíce zaujala chladící věž, protože stát v samém vnitřku mohutné chladící věže byl opravdu silný zážitek. Nesmím opomenout ani přednášky, které byly na velmi vysoké úrovni,“ popsal své zážitky student Vašek Straka ze Znojma.

Mladí technici přijeli na Vysočinu nejen z Čech a Moravy, ale také ze Slovenska. Nejčastěji studenti reprezentovali VUT v Brně, ČVUT v Praze, VŠB – Technickou univerzitu v Ostravě a dokonce i univerzitu v britském Manchesteru. Třetinové zastoupení dívek potvrzuje fakt, že jaderná energetika není jen „mužskou“ výsadou.

Závěrečná přednáška Letní univerzity s následnou diskusí tradičně patřila předsedkyni SÚJB Daně Drábové, která společně s ředitelem elektrárny Romanem Havlínem, zakončila dvoutýdenní „jaderný maraton“ předáním diplomů. Závěrečný jaderný test nejlépe zvládli a královnou a králem letošní Letní univerzity se stali Adéla Chalupová z ČVUT v Praze a Marek Tuhý z VUT v Brně.

Letní univerzita patří mezi prestižní vzdělávací akce pro vysokoškolské studenty technických oborů. „Není to jen příležitost podívat se do provozu elektrárny, ale navázat i spolupráci do budoucna. Zájemci o energetiku mohou toto téma využít pro svoji diplomovou práci, domluvit si další individuální praxi a vybraní studenti mohou získat i stipendium,“ doplňuje Linda Navrátilová, specialistka strategického náboru Skupiny ČEZ. Přibližně třetina účastníků stáže nachází v rámci Skupiny ČEZ své budoucí zaměstnání.

  • Facebook
  • Twitter