Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Laktační poradkyně z celé republiky se školí v Havlíčkově Brodě

/
/
/
442 ZobrazeníNemocnice Havlíčkův Brod je jedinou nemocnicí v ČR, kde se prakticky vzdělávají laktační poradkyně z celé republiky v rámci specializovaného kurzu Ministerstva zdravotnictví ČR.

„Jen za letošní jarní kurz se u nás vzdělávalo 80 laktačních poradkyň, které v měsíci dubnu, květnu a červnu u nás absolvují také povinnou stáž,“ sdělila vrchní sestra dětského oddělení Hana Šťastníková. Poradkyně dostávají během kurzu stěžejní informace o fyziologii a problémech laktace, o obtížích ve vztahu matka dítě, o technice kojení, fyziologii novorozence, vývoji a výživě kojence.

Laktační poradenství má za cíl podporovat ženy, které se rozhodly kojit své dítě. Laktační poradkyně projdou v rámci Laktační Ligy základním kurzem a mají povinné vzdělávání – minimálně jednou za rok se musí zúčastnit následného kurzu. „Laktační poradkyně pomáhají ženám s technikou kojení, pomáhají vytvářet plány výživy pro kojící a dokrmující ženy, vzdělávat je v alternativních způsobech krmení a pomáhají ženám zorientovat se v konkrétních potížích při kojení. Některé problémy při kojení jsou rychle řešitelné, jiné jsou složité a vyžadují dlouhodobou péči i lékařskou, rehabilitační nebo psychoterapeutickou podporu. Laktační služby jsou považovány za preventivní péči a jsou hrazeny dle podmínek jednotlivých pojišťoven na základě doporučení lékaře,“ říká primářka dětského oddělení Magdalena Chvílová Weberová.
Kurz vedený Laktační ligou a certifikovaný Ministerstva zdravotnictví ČR je určený pro všeobecné a dětské sestry, porodní asistentky. Další podobný je určen pro jiné zdravotnické profese i nezdravotnické profese. Vzdělávání je vedeno striktně na základě tzv. medicíny založené na (silných) důkazech vědy (tzv. EBM).

Dětské oddělení se věnuje laktačnímu poradenství řadu let. Maminky, které rodí v brodské porodnici dostávají o technice a významu kojení a vztahových souvislostech kojení komplexní informace. Po propuštění mají možnost další podpory formou Horké linky na podporu kojících matek, osobním i online poradenstvím. „V rámci podpory žen preferujeme osobní kontakt, neboť jde o problémy, které se často týkají hlubokých potřeb ženy i dítěte. Laktační poradnu naší nemocnice vyhledá ročně několik stovek žen,“ dodala primářka dětského oddělení Magdalena Chvílová Weberová. Ta osobně přednáší po celé republice na téma neonatologie a laktace, napsala i řadu odborných knih či příruček pro maminky. „Může se stát a stává se, že maminka dítě kojit nechce. Kojení je právo, a nikoliv povinnost ženy. Rozhodnutí ženy o způsobu výživy dítěte respektujeme, ale snažíme se nové mamince i její rodině vysvětlit celoživotní význam kojení pro jejich miminko,“ dodává Magdalena Chvílová Weberová.
WHO doporučuje výlučné kojení během prvních šest měsíců života s pokračováním kojení do dvou let věku a déle na základě velmi silných důkazů vědy. S tím koresponduje i nejnovější doporučení Americké pediatrické akademie (AAP) z r. 2022.

  • Facebook
  • Twitter