Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Kostel na Jánském kopečku v Jihlavě potřebuje novou střechu

/
/
/
322 ZobrazeníGotický jednolodní kostel svatého Jana Křtitele v Jihlavě čeká oprava. Část krovové konstrukce gotického kostela je napadená dřevomorkou. Vyměnit se musí také dožilé šindele nebo okapy a svody.

Památka z přelomu 12. a 13. století potřebuje opravit celý střešní plášť a krovovou konstrukci, která je napadená dřevomorkou. „Musí se vyměnit šindel a zrekonstruovat dožilé klempířské prvky, především svody a okapy. Ty jsou zanesené a na některých místech prorezlé,“ přiblížila vedoucí oddělení památkové péče Dana Závodská.

Oprava střechy vyjde na zhruba 3,5 milionu korun. „Římskokatolická farnost při kostele svatého Jakuba, které památka na Jánském kopečku patří, bude usilovat o podporu z dotačních titulů. Nabízí se Havarijní program Ministerstva kultury ČR a mimořádný příspěvek statutárního města Jihlavy,“ dodala s tím, že pokud budou žádosti o dotační tituly úspěšné, začne se s opravou střechy na jaře 2023.

V blízkosti kostela na Jánském kopečku byla před pár dny dokončena rekonstrukce božích muk.

Gotický jednolodní kostel svatého Jana Křtitele stojí na románských základech. Byl založený v místě nejstaršího jihlavského osídlení se vznikem trhové vsi na levém břehu řeky takzvané Staré Jihlavy, při brodu na Haberské stezce. Kostel kdysi obklopoval i hřbitov. Podle konfirmační listiny z roku 1233 ke kostelu náleželo třináct desátkových vsí. Hodnotná stavba s venkovní kazatelnou a kýlově ukončeným kněžištěm prošla v roce 1695 citlivou raně barokní úpravou.

  • Facebook
  • Twitter