Korzo Nádražní: Žďár oslaví 35 let svobody zbořením symbolické Berlínské zdi
V neděli 17. listopadu si ve Žďáře nad Sázavou připomenou 35. výročí sametové revoluce roku 1989. Akce nazvaná Korzo Nádražní se bude konat na náměstí Republiky, v ulici Nádražní a v blízkém okolí od 13.30.
Během celého odpoledne se návštěvníci mohou těšit na program plný hudby, historických připomínek a kulturních zážitků.
Pokud počasí dovolí, ještě před oficiálním zahájením akce dojde k symbolickému rozdělení Nádražní ulice symbolickou Berlínskou zdí, která vznikne pod rukama studentů žďárského gymnázia. Se stavbou začnou v neděli 17. listopadu před akcí. V neděli pak bude od 13.15 zhruba do 14.30 Nádražní ulice zcela uzavřena pro dopravu. Stavba zdi a její následné prolomení bude připomínkou rozdělené Evropy a významu sjednocení, ke kterému vedly události roku 1989.
Program odstartuje Sametový průvod, který pod vedením Miloslava Lopaura a Víta Bohumila Homolky vyrazí z náměstí Republiky do Nádražní ulice a blízkého okolí. Hudební část programu zahájí koncert kapely Atomová mihule, na kterou poté od 16.00 naváže skupina Profesionálové. Komu by byla zima, může si od tří hodin odskočit do kavárny Café u tety Hany na diskusi pod názvem Na kafe s Václavem Havlem.
Součástí svátečního odpoledne bude i nejznámější píseň sametové revoluce Modlitba pro Martu, která se náměstím Republiky rozezní v 17.11. Vrcholem akce pak bude beseda s významným režisérem Václavem Marhoulem opět v Café u tety Hany. U morového sloupu bude zřízeno pietní místo pro zapálení svíček na památku a uctění těch, kteří přispěli k boji za svobodu a demokracii.
Projekt Korzo Nádražní vznikl za podpory výzvy Společně k 35. výročí svobody, kterou pořádají Česká spořitelna, Nadace Via a Festival svobody. Akci organizuje město Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Milionem chvilek pro demokracii a dalšími organizacemi. Pojďte si s námi připomenout Den boje za svobodu a demokracii a zúčastněte se programu, který nabídne příležitost nejen k oslavě, ale i k zamyšlení nad hodnotami Sametové revoluce. Desetiletí se na nich nepodepsala a jsou aktuální i dnes.