Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Koně zachraňují lidské životy

/
/
/
165 Zobrazení



Dojaté publikum, vděčná atmosféra a souznění člověka s koněm. Tak letos vypadalo tradiční vystoupení pacientů z Hiporehabilitačního centra Pirueta při Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod.

Hodiny ukazují chvíli po poledni a v centru Pirueta to opravdu žije. Terapeutický tým se společně s devíti řádně vycvičenými koňmi a skupinou pacientů po celý měsíc poctivě připravoval na hudebně-divadelní představení a jejich chvíle konečně nadešla. Na vystoupení ve středu 21. srpna byli pozváni příbuzní i kamarádi účinkujících, hostů však v minulých letech bývalo mnohonásobně více.

„Dříve bývala vystoupení mnohem větší. Osmnáct let v řadě jsme pořádali veřejné benefice, především pro rodiny s dětmi. Ty si mohly vyzkoušet nejrůznější atrakce s koňmi a také přispět na provoz našeho centra. Zájem byl veliký, obvykle přišlo kolem tří tisíc návštěvníků, ale o to složitější pak byla příprava a organizace celé akce. Proto jsme od nich po covidu opustili a rozhodli se věnovat více energie na práci s pacienty,“ uvádí psychiatrička a odborná garantka střediska hiporehabilitace Pirueta Andrea Mašková.
Námětem celého vystoupení bylo téma Strom života, aneb květy kvetou pro toho, kdo je chce vidět. Hlavní hvězdy, pacienti z oddělení návykových onemocnění, se v hojném počtu shromáždily před vstupem na venkovní jízdárnu. Nejdříve však celé osazenstvo čekala předmluva a uvedení do děje.

„Strom života reprezentuje čistou radost a euforii, kterou člověk prožívá. Tímto představením se naši pacienti odprošťují od všech hrůz a beznadějí, se kterými se museli v minulosti potýkat a s pomocí koní se opět ocitají u stromu života,“ uvádí hlavní zdravotnická pracovnice hiporehabilitace Monika Kuchtová.
Vzápětí se spustila hudební show, pacienti s koňmi se rozešli na pomyslné jeviště a publikum začalo nadšeně tleskat. Na jízdárně byl slyšet dusot kopyt doprovázený známými tóny z tuzemska i zahraničí. Najednou však atmosféra ztemněla. Všichni v hledišti napjatě pozorovali dramatickou scénu černého havrana přinášejícího smutek a utrpení. Pronikavým tichem se nesla jen úderná melodie ze seriálu Game of Thrones.

Když už se zdálo, že se celé představení ponese v duchu této ponuré nálady, se na jevišti zjevila víla naděje. S vlajícím závojem klusala před zraky diváků, a nakonec položila na strom života posvátný kvítek, jež symbolizoval nový začátek. V tu chvíli se přiřítili dva statní pacienti s poníky, jezdec na kole přivázaný ke koni, a dokonce se na koních rybařilo. V závěru se pacienti i se svými zvířecími kamarády shromáždili ke stromu života, kde poděkovali svým terapeutkám za odbornou péči a předali jim každé vděčnou květinu.

Z praxe do teorie
Představení mimo jiné velmi názorně ukázalo, jak samotná hipoterapie probíhá. V tomto odvětví psychiatrické léčby pracuje terapeuticky tým s lidmi, jež v životě potkalo mnoho různých nesnází. V léčebně se setkávají s dětskými i dospělými pacienty, jejichž diagnózou jsou duševní poruchy nebo onemocněním dle MKN 10. Jako příklad můžeme uvést poruchy vyvolané účinkem psychoaktivních látek, schizofrenii, poruchy nálady, poruchy příjmu potravy, sexuální dysfunkce, mentální retardaci či poruchy psychického vývoje.
V případě dětí se prostřednictvím hipoterapie převážně léčí mozková obrna, skolióza nebo mentální retardace, která se druží s určitými pohybovými problémy.
Proces, jakým koně pomáhají lidem, je však složitější. Používají se nejrůznější techniky, každá zaměřená na jiný aspekt chování pacienta. Jejich hlavním úkolem je naučit léčeného sociálnímu chování ve skupině, práci s emocemi a zpracování informací od koní.
„Lekce hipoterapie začíná skupinovým sezením, kterého se účastní více pacientů najednou. Následuje předem naplánovaný program, který může znamenat kontaktování s koňmi ve stáji, čištění, vodění nebo práci s koněm ze země, kde se využívá neverbální přirozené komunikace. Každá jednotka hiporehabilitace je pak zakončená opět skupinovým sezením a reflexí,“ vysvětluje psychiatrička Andrea Mašková.
Hiporehabilitační centrum Pirueta zpříjemňuje život pacientům Psychiatrické nemocnice už od roku 2001, kde každý rok vystřídají kolem 300 klientů. V péči desíti odborníků a devíti vycvičených koní si pacienti jednoduše nemají na co stěžovat. Věc, která ovšem skutečně odlišuje havlíčkobrodské centrum od ostatních v České republice, je právě každoroční vystoupení pro příbuzné, na které se můžeme podle organizátorů těšit ještě mnoho dalších let.

Autorka textu: Anna Komárková, absolventka Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2024
Foto: Jaroslav Loskot

  • Facebook
  • Twitter